| Steregoi a întrebat:

S-a vazut prin telescop capatul universului prin zoom+ adica o zona in care oricat ar apropia cu zoom-ul nu mai apare nici o lumina sau punct luminos sau pata luminoasa sau urma de radiatie emisa de acolo? As vrea si un link cu un film si cu o descriere in caz ca s-a ajuns la capatul universului cu privitul prin telescop.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu, nu are cum. La fel cum nu poti vedea fundul marii la 4-5-6 mii de m adincime, pentru ca chiar apa devine un obstacol, la fel e si cu Universul. Telescopul Hubble a dezvaluit ca in fiecare cm patrat din fotografiile sale, si trebuie sa tinem cont ca e vorba de fotografii marite, de acel zoom pe care il are telescopul, existau in medie 500000 de stele sau obiecte descoperite. La cit de vast e Universul, sunt sigur ca nu e loc in care sa pui obiectivul telescopului si sa nu observi ceva anume.

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu stiu exact daca s-a vazut. O asemenea zona exista la o distanta egala in toate directiile formand o sfera numita "Universul observabil". Asa ca termenul "capat" este impropriu, deoarece nu este decat limita pana la care putem vedea.

Viteza de expansiuena a Universului este direct proportionala cu distanta. Deci exista o anumita distanta de unde spatiul incepe sa se extinda cu viteza mai mare decat cea a luminii, impedicand orice transfer de informative intre noi si orice ar fi dincolo de aceasta limita.

| Nilsson a răspuns:

In cativa ani se va lansa telescopul spatial James Webb, poate se descopera mai multe lucruri despre Univers.

| 6684464 a răspuns:

Din cate am inteles, cu cat te uiti mai departe cu atat te uiti in trecut, iar la un moment dat totul a fos plasma; nu ai ce sa vezi mai departe de acolo.

| alex15ccc a răspuns:

Universul este in continua expandare, potivit teoriei big bang, din cate stiu, viteza cu care se mareste este enorma, posibil mai mare decat viteza luminii, deci nu cred ca ar fi posibil sa vezi capatul universului

| aXy99 a răspuns (pentru alex15ccc):

Capat? Universul are un capat? Daca da, ce se afla dupa el?

| Steregoi explică (pentru alex15ccc):

Capatul spre care se indreapta galaxia noastra. Galaxia cu Pamantul nostru nu poate atinge viteza luminii. Probabil nu sunt multe galaxii inaintea noastra printre care sa nu putem vedea capatul. Teoretic ar trebui sa se poata tinand cont ca galaxiile dinaintea noastra in general se indeparteaza unele de altele astfel incat intre ele sa nu mai vedem altele inainte.

| Uvox a răspuns:

Nu. Nu s-a vazut niciun capat cu niciun zoom+.
S-a dedus poate dupa varsta si viteza de expansiune. Ce sa fie acolo? Nimic inca.
Sa intelegi ca ce vezi acum prin telescop sau radio-telescop s-a intamplat "ieri". Daca te uiti la o stea aflata la 10 ani lumina....vezi azi ce era acum 10 ani lumina.
Daca nu crezi, reciteste Luceafarul lui Eminescu.
happy