| anonim_4396 a întrebat:

S-ar schimba ceva dacă dragostea s-ar numi eliberare defectuoasa/excesivă de substanțe in creier: serotonina, dopamină etc și s-ar atenta la tratarea ei (medicamente care inhiba acest proces poate)? Oare cum ar arată lumea atunci?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dar asta nu are legatura cu sentimentele in sine, ci cu gandirea oamenilor din acele perioade, cum le-au perceput ei, regulile (aberante) create de ei si asa mai departe. Iubirea e un sentiment frumos, dar e umbrit de alte defecte ale oamenilor, cum ar fi orgoliile etc.
Asa ca de ce sa nu le tratam pe cele negative?

Daca intr-o lume cu oameni capabili sa iubeasca se intampla atatea mizerii, intr-o lume fara sentimente nu pot sa-mi imaginez ce am putea fi in stare sa facem.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar nu s-ar putea numi asa stiintific, stiintific s-ar numi acei hormoni care creaza acele sentimente,dar gandeste-te la cei care se sinucid din iubire,sufera, raman cu frustrari, complexe, vedem doar partea pozitiva, vezi si partea negativa, eu unu as fi de acord, dar asta e parere personala

| SG1995 a răspuns:

Nu ne-am mai reproduce. S-au mă rog ba da, dar societatea ar arăta diferit. Monogamia n-ar mai funcționa și conceptul de familie dispare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt atatea probleme in lumea asta, sa anihilezi singurul lucru frumos ar duce la dezastru si plictiseala.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Clar ar duce la plictiseala, dar s-au întâmplat foarte multe lucruri rele din cauza asta: crime, războaie etc. De exemplu Anglia e protestanta din cauza ca regele Henric VIII a vrut sa divorțeze de Ecaterina ca sa se recăsătorească cu Ana Boleyn. E doar un exemplu care poate părea banal, dar vezi impactul pe care l-a avut.
Dar da, sunt de acord cu tine ca e un lucru frumos la fel ca multe alte lucruri care ar trebui lăsate așa cum sunt fără a se interveni prea "științific" in ele.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

"Iubirea e un sentiment frumos, dar e umbrit de alte defecte ale oamenilor, cum ar fi orgoliile etc.
Asa ca de ce sa nu le tratam pe cele negative? "
Aici sunt de acord cu tine. La fel cum ar trebui închiși la nebuni toți cei care fac lucruri negative in numele oricărei "ideologii", nu?

| NLS a răspuns (pentru supadeceapa):

Oarecum adevarat, insa...
Mizeriile nu se intampla din cauza persoanelor care iubesc.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar asta nu are legatura cu sentimentele in sine, ci cu gandirea oamenilor din acele perioade, cum le-au perceput ei, regulile (aberante) create de ei si asa mai departe. Iubirea e un sentiment frumos, dar e umbrit de alte defecte ale oamenilor, cum ar fi orgoliile etc.
Asa ca de ce sa nu le tratam pe cele negative?

Daca intr-o lume cu oameni capabili sa iubeasca se intampla atatea mizerii, intr-o lume fara sentimente nu pot sa-mi imaginez ce am putea fi in stare sa facem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba s-ar numi ceva de genul, ce am scris eu acolo era un soi de diagnostic (nu sunt nici Dr și nici nu ma da creativitatea afara din casa. Atat am putut happy ). Iar științific nu ar avea decât denumirea unei boli (eventual mintala).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Exagerezi, sa spunem ca am deveni asexuali cu toti am disparea cu toti, nu poate fi numita nebunie atractia fizica si sentimentele, hai ca te intreb ceva, dar de ura ce spui? ura unui dictator care a omorat milioane de nevinovati este pozitiva? tu vezi doar ce vrei

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Vorbești despre dictatorii aia care au fost ori închiși, ori împușcați? Nu ți-e clar ca sunt văzuți drept psihopati? Da ii văd si eu drept psihopati. Și da, și eu cred ca cei care comit anumite fapte (rele normal) in numele unui concept, ideologie, sentiment (aici de fata) etc ar trebui pedepsiți, dar sa fie pedepsita persoana care a comis-o, nu conceptul, ideologia sau sentimentul. Altfel ne transformam toți in niște mici tirani (asta pentru ca nu avem puterea sa fim mai mari poate). In adâncul meu nu vreau sa spun decât ca judecam greșit. Ne deviază atenția de la cel care a greșit cu adevărat către conceptul in sine. Și asta s-a întâmplat și se întâmpla in toate domeniile și la toate nivelurile: politica, religie, afaceri, sport, chiar și stiinta (wow ce mâncătorie și acolo).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e natura umana, natura animalica este respinsa de societate,religie,lege,dar asta nu inseamna ca ea numai exista si ne trezim cu nebuni de astia si ne miram de ce suntem in stare, omul normal care il vezi pe strada poate deveni in anumite cazuri diabolic, sentimentele pozitive, negative sunt tot sentimente, nu inseamna ca daca urasti pe cineva esti psihopat din contra aia nu simt ura, e un asamblu de emoti, sentimente care creaza natura umana in lipsa lor omul nu ar putea coexista https://www.imdb.com/title/tt0243017/

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

La fel cum simți tu ura fata de religie și eu fata de cei care sunt limitați in felul asta? Deci, cu ce suntem noi mai buni? Ba da, oamenii ar putea coexista, omul are rațiune pe care o poate folosi mult mai eficient decât pentru a-și găsi tactici de răzbunare. Dacă ceva este nelimitat și infinit pe lumea asta, aia este rațiunea, doar ca trebuie și ea antrenata ca orice alta aptitudine. Ca avem instincte, da de acord, dar rațiunea are capacitatea de a se FOLOSI de ele. Cea mai mare parte din lucrurile pe care le facem, le facem intr-un anumit fel datorită DECIZIILOR pe care le luam. Deciziile exista datorită RAȚIUNII. Asta cu instinctul animalic a devenit o scuza deja.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu simt ura fata de religie

| Angelindeed a răspuns:

Atunci lumea chiar nu ar mai avea niciun sens.

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Nimic nu s ar schimba, din cauza omului de rand din cauza mentalitatii lor ca sa zic asa tongue sincer sa fiu nu prea le am cu explicatul dar inteleg ce vrei sa spui acolo mai sus... :

| SG1995 a răspuns (pentru Gafiţa_Ioana_1992):

O ba da s-ar schimba, gândeste-te că dragostea e un drog social, și că societate o reflexie colectivă a sentimentelor. De exemplu teroritorialismul e dat de sentimentul naționalismului, și toate sentimentele și emoțiile sunt versiuni mai avansat al instinctului auto-conservare.
Nu trebuie să ataci toată aria emoțiilor și sentimentelor, atăcă doar sentimrmentele romantice și schimbi drastic societatea.