| Mogiojojo a întrebat:

Ce plante, substante creste secretia de dopamina din creier (hormonul fericirii)? De la o vreme sunt foarte trista.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Serotonina e hormonul fericirii.
5htp și rhodiola sunt suplimente naturiste și măresc secreția de serotonina. Poti incerca unul din ele.Nu se iau amândouă odată.Si ATENTIE,astea de mai sus,nu se iau concomitent cu antidepresive de sinteza gen Prozac,Serlift, Cipralex etc.Ori una ori alta, ori naturist ori chimic deci
Eu iau Prozac antidepresiv și e mai ok, mă simt mai relaxat însă eu am și anxietate sociala și asta mă mănâncă pe mine și mai ales că vin la pachet și cu probleme de concentrare și atenție.Nu te lua după CatalinGti,antidepresivele nu sunt rele și nu dau dependenta ci doar benzodiazepinele gen Xanax pentru anxietate și calmare,repet,antideoresivele gen Prozac,Cipralex,Swift,Paroxetina,Effectin nu dau dependenta atât doar că nu se întrerup brusc ci doar treptat.Ele ajuta in depresie îți ridică starea de spirit,pofta de mâncare, dispoziția, cheful, că doar sunt studii și studii și iar studii cu dovezi că își fac efectul.Insa recomandat e să mergi și la psiholog concomitent cu pastilele că sa fie eficient, eu nu îmi permit psihologul și profit doar de efectul prozacului care la mine funcționează pe depresie mai puțin pe anxietate și anxietate sociala. Sfatul meu e să consulți mai bine un psihiatru și să-i urmezi tratamentul chimic cu încredere și fără frica.
Sănătate îți doresc!

| Mogiojojo explică (pentru AvalohAlyn):

Ai incercat tu 5htp si rhodiola? Te-ai simtit mai fericit de la ele? Vreau sa stiu experienta ta personala cu ele.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu nu am voie sa iau 5htp și rhodiola pentru că iau deja Prozac și anxiar, deci medicamente chimice, dar am auzit de la multi pe forumuri medicale că ajuta cat de cat, mai ales 5htp.Dar nu se ia cu alte medicamente sau suplimente ci singur.

| Donsavas a răspuns:

Dopamina este hormonul motivației, te agita, nu te calmează. Din pacate, e nevoie de medicamente pentru a regla chimicalele din creier, nu de plante!

| Mogiojojo explică (pentru Donsavas):

Si medicamentele din ce mama naibii sunt facute? Din alge extraterestre?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Ce mai sfat. cea mai mare prostie, sa iei medicamente pentru asta.
Vei deveni dependent de medicamentele alea toata viata, si corpul va aduna toleranta, si trebuie sa iei din ce in ce mai multe, si mai des, apoi nu-si mai fac efectu, te apuci si de baut, si crapi ca Heath Ledger, michael jackson, prince, si altii. Si ca amy winehouse, si ca aia din that 70 show, sora lu eric, si ca Whitney Houston, si ca elvis, si ca Marilyn Monroe. Si au murit de la abuz de pain killere, si antidepresive, si barbiturice.
Halal sfat i-ai dat si tu.
Astia au fost mai cunoscuti, da cine stie cati mor din cauza pastilelor antidepresive si de morfina si mai stiu eu ce tampenii.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Benzodiazepinele in general te distrug in timp.

| Rd79 a răspuns (pentru StrongHeart):

Stii sper ca exista si alte tratamante (unele care nu provoaca dependenta) decat benzodiazepinele, da?

| christine99 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Medicamentele care afecteaza sistemul nervos(se dau pe reteta) nu sunt din plante, si vad ca nu esti atat de trista, chiar ai simtul umorul "alge extraterestre". Poti lua valeriana de la farmacie pentru un usor efect calmant, sa iei mai multe ca te enervezi repede vad laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Magneziu.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Ești tristă pe dracu.

| Mogiojojo explică (pentru ForeverAlone97):

Vad ca tot virgin esti. laughing

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Și care-i problema ta?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am luat o singura data antidepresive in viata mea, Si nu mai mult de o cutie, Nici nu mai stiu cum se numeau, dar am avut noroc, ca m-am mutat din oras, si pentru ca medicu de familie era departe, nu am mai reinnoit reteta, ca am incercat, da nu s-a mai putut.
Daca ramaneam acolo, cred ca luam si in ziua de azi.
Dupa o cutie de-aia, Mi-a luat o luna jumate sa imi revin, sa pot sa dorm normal noaptea, sa nu ma mai buseasca plansu din orice, sa ma apuce transpiratiile in situatii stresante si tot asa.
Nu mai iau, toata viata. Mai bine fumez un cui o data pe luna si aia ehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunatoarea este recomandata in starile depresive si de anxietate.
Dopamina nu este hormonul fericirii, ci serotonina.
Poti discuta cu un psiholog despre starile tale, pentru a afla si o parere profesionista.