| anonim_4396 a întrebat:

S-au prezis multe sfarsituri ale lumii dar niciunul nu s-a dovedit real.Credeti ca Terra va mai rezista in urmatoarele secole sau mii de ani sau va avea vreun sfarsit?
Si daca da, cum vedeti acel sfarsit?

Răspuns Câştigător
| AncientEmperor a răspuns:

Soarele!
Stelele se nasc, traiesc si mor. Dar nu toate mor in liniste. Astrofizicienii considera ca in sistemul nostru solar, Mercur si Venus ar putea fi ingitite de expansiunea Soarelui, cand acesta va deveni o stea gigantica rosie.
Noile descoperiri sugereaza faptul ca si in situatia cand Pamantul va reusi sa scape de expansiunea Soarelui, el ar putea avea un sfarsit violent, in primul rand din cauza unei coliziuni sau daca ar ajunge in preajma unei stele pitice albe.
Astrofizicianul si profesorul Boris Gansicke si echipa sa, de la Universitatea Warwick, din Marea Britanie, au ajuns la concluzia ca toate planetele care reusesc sa scape din raza de actiune a unei stele in expansiune, ar putea fi destabilizate de pe orbitele lor si ar fi distruse.

Pamantul poate rezista mult timp de acum incolo...dar rasa umana e posibil sa piara intre timp. Un scenariu frumos ar fi sa nu existe un sfarsit. Cel mai probabil in urmatorii zeci de ani oamenii vor cucerii spatiul si vor putea coloniza anumite planete. Exista o sansa destul de mare(5%) ca rasa umana sa reziste pana la sfarsitul universului.
Toate probleme vin din partea Soarelui, ci nu al unui corp ceresc diferit.

13 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

E aproape imposibil sa distrugi o planeta in totalitate....sa iei toate bombele create vreodata de omenire si tot nu ai reusi sa distrugi planeta in totalitate.

Nici omenirea nu o poti distruge... poate o reduci simtitor, dar nu o extermini, cativa dintre noi tot o sa ramanem

Dar eu unul nu vad viitorul atat de sumbru... tehnologia progreseaza, se pune tot mai mult accentul pe resursele regenerabile, incepe sa se construiasca pe verticala nu pe orizontala...

Nu vad viitorul ca pe un desert pustiu in care toti se bat sa supravietuiasca...mai degraba vad asa ceva :

http://www.rockpapershotgun.com/images/13/feb/Europolis_street.jpg

Cam acelasi lucru ca in ziua de azi...doar ca resursele epuizabile au fost inlocutie de alte surse de energie...care probabil sunt la fel de scumpe

Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns:

Da, si va fi un sfarsit tot la fel cum s-a si nascut: inigmatic pentru om.

| Doub a răspuns:

Pamantul nu va mai rezista pentru ca noi il distrugem..si cand va fi sfarsitul lumii doar Dumnezeu stiehappy

| sublime89 a răspuns:

Planeta asta exista de 4, 5 miliarde de ani. Cum sa nu reziste inca cateva sute sau mii de ani? Sfarsitul Pamantului va veni probabil peste aproximativ 5 miliarde de ani, cand va fi inghitit de Soarele in faza de giganta rosie. E bine sa nu facem confuzie intre sfarsitul speciei umane, si sfarsitul Terrei. Cand spunem "sfarsitul lumii" putem intelege mai multe lucruri. Unii inteleg sfarsitul descris in biblie sau alte religii, altii inteleg sfarsitul speciei umane doar, altii sfarsitul planetei sau chiar a intregului Univers. Deci vorbim de lucruri complet diferite.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Am vazt prin lupa ca nu-i nimic dupa.

| Deaad a răspuns:

Singurl sfarsit care este al Terrei care este iminent, este acela cand soarele va deveni o giganta rosie si va exploda in cele din urma.Dar asta se va intampla peste cateva miliarde de ani.
Dar pana atunci mai exista pericolul de a ne lovi diferite corpuri extraterestre cum ar fi un asteroid imens.
Un lucru e cert:Apocalipsa biblica nu va veni in veci pentru ca este o minciuna.

| Deaad a răspuns:

Scuze de exprimarea de la inceput.Am un telefon dement rau.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singurul eveniment care pune in pericol existenta pamantului este unul de natura cosmica. Numai un asteroid imens sau at gen de explozie poate distruge pamantul in viitorul apropiat.

Daca prin sfarsitul lumii te referi la sfarsitul umanitatii, atunci orice e posibil. Cel mai probabil sfarsitul va surveni in urma unui razboi dus prea departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ceea ce are un inceput trebuie sa aiba si un sfarsit(sta in FIREA LUCRURILOR SA FIE ASA)! indiferent ca este vorba despre un corp viu(oameni, animale -chiar si microorganisme-) fie ca este vorba de vegetatie, elemente ale naturii sau chiar planete si corpuri cosmice, chiar si timpul si spatiul vor inceta intr-o zi sa existe!

Oamenii(majoritatea) vad Sfarsitul prin ceea ce numesc ''semnele timpului''(=fragment din Biblie(capitalul Apocalipsa ce descrie Sfarsitul lumii pe baza TEORIILOR Biblice).
TEORIILE(profetiile) Biblice(nu sunt de acord cu ele)-sunt totusi de acord ca Sfarsitul va veni din cauza Omului-si stim bine ca asa este!
-poluari masive
-arme nucleare care ar putea ''sterge'' omenirea de pe fata Pamantului
-meteoriti
-pandemii
NIMENI NU STIE CARE AR PUTEA FI CAUZA disparitiei vietii de pe Pamant!
Cat despre spatiu, timp si Cosmos cu siguranta va mai trece mult pana atunci!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In opinia mea, se va distruge stratul de ozon, iar noi vom fi prajiti.
Daca se va reface cumva planeta sau nu... nu stiu, nu am studiat in amanunt geologia.

Dar opinia ta care este?

| SteinZer0 a răspuns:

Pamantul va mai rezista. "Sfarsitul" va fi probabil provocat de oameni, caderea economiei, razboi.

| VladTheKoala a răspuns:

Salut!
Legat de asta, consider ca sfarsitul omenirii va veni din cauza scaderii rezervelor de apa potabila de pe glob. Aceasta este cea mai mare problema a umanitatii in momentul curent. Avand in vedere ca suntem aprox. 7, 1 miliarde de oameni si ca fiecare ar trebui sa consumam 2 l de apa/zi rezulta ca oamenii, numai oamenii, consuma 5, 183 - 5, 1972 miliarde de litri de apa/an. Numai oamenii, de parca numai noi am exista. Avand in vedere ca recentele cercetari efectuate de oamenii de stiinta spun ca exista 8, 7 milioane de specii de organisme eukaryote si ca mai exista si organisme prokaryote, calculati voi cati litrii de apa se consuma pe zi pe aceasta planeta numai de organismele vii, dar si cata apa e folosita in hidrocentrale pentru a genera energie electrica. Ciclul apei o sa fie dat peste cap si astfel apa potabila o sa dispara. Un sfarsit foarte incet si dureros. Avand in vedere ca WWF a mutat data in care apa potabila se va termina de pe Terra in 2030, nu stiu ce o sa faca oamenii. Insa daca vom supravietui si vom coloniza o planeta cu apa potabila (si nu Marte, pentru ca aceasta trebuie sa fie prelucrata manual multe mii de ani ca sa poata fi locuibila, iar Europa si Titan nu par sa emite o natura "primitoare" pentru omenire). Insa, daca oamenii supravietuiesc, cum a spus si AncientEmperor, soarele va fi cauza distrugerii planetei, dar, nu neaparat, si a oamenilor. Sa speram...
O seara placuta!