| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Terra va avea vreun sfarsit? Credeti ca va fi vreodata sfarsitul lumii?

Eu cred ca da deoarece orice lucru are un inceput si un sfarsit si sunt multe semne care sa aprobe asta. Voi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimic nu dureaza vesnic nici macar planetele. Soarele nostru s-a "nascut" acum 5 miliarde de ani si v-a mai arde inca cinci dupa care v-a devenii un gigant rosu si se v-a marii pana v-a inghitii pamantul si cele doua planete care se afla foarte aproape de soare. Noi oamenii si toate vietuitoarele, nu vom apuca sa vedem asta pentru ca, ca orice stea, soarele isi mareste temperatura incet incet pana cand pamantul v-a devenii cenusa. Deci cam peste 2000 de ani Tera va fi un cuptor. Cinestie poate ca pana atunci noi oamenii vom fi destul de dezvoltati tehnologic si vom merge spre o noua planeta. Sper doar ca oamenii aceia nu vor polua si acea planeta. Tot ce am spus, am spus ceea ce am vazut pe Discovery Sience.

21 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Draga Alin, Pamantul asta si-a facut de lucru pe orbita de vreo 4300 de milioane de ani, daca bine imi amintesc de la Conquiztador. Si mai are o speranta de viata, daca pot sa ii zic asa, de inca cateva sute de milioane de ani, nu stiu exact cat. Deci, Pamantul, ca si planeta, isi va da obstescul sfarsit peste ceva timp.
Cat despre noi, oamenii, si noi, ca si alte specii, am aparut, am evoluat, am proliferat, si vom ajunge si noi candva sa sucombam, mai devreme sau mai tarziu, ca si predecesorii nostri, dinozaurii sau mai recentele dropii din Baragan, si sa ne declaram invinsi in fata extinctiei. Poate vom lua parte la acest spectacol, poate copii nostri, sau nepoti, sau stra-stra-stra-stra...

| psiholoaga a răspuns:

Sigur ca va avea un sfarsit. Ce lucruri sunt vesnice? Asa e natural, ca ceva sa se nasca, sa traiasca si sa moara, transformandu-se. De la fiinte, la obiecte de mobilier, toate au o "durata de viata". Nu stiu cand va fi acesta si daca oamenii se vor putea adapta sa faca fata la modul in care terra se va transforma, dar nu ma sperie ideea asta. Imi arata ca traim intr-un mediu autentic, cu o durata de viata oarecare, ce isi urmeaza propria traiectorie.

cami
| cami a răspuns:

Omenirea poate ca da, dar Pamantul [bucata asta de piatra], nu!

cami
| cami a răspuns:

Am vazut un documentar despre spatiu, galaxii, planete, comete, sisteme solare, etc.
Da, se va sfarsi, peste 3 miliarde de ani, atunci cand galaxia noastra se va ciocnii cu o alta galaxie [incepea cu litera A]. Va lua nastere o noua galaxie. Terra va fi arunca ta in spatiu, planeta Marte va fi inghitita de Soare, iar Pamantul nostru va fi atat de aproape de Soare, incat de va parjoni.Soarele se va transforma intr-o "pitica" [el va mai arde vreo 4miliarde de ani], si dupa...
Sti cat de minunat este spatiul? Cat de minusculi suntem noi, fata de restul planetelor? Sti cat de multe sisteme solare, galaxii, planete exista in afara noastra? O sumedenie...Pacat ca nu stim sa ne apreciem planeta...Pe nici alta nu se mai gasesc atatea bogatii minerale, ca pe a nostra-dar nici viata!
Spatiul nu este imens, dar infinit.Au calatorit, in spatiu la peste 40.000 ani-lumina, tinand cont ca un an lumina are trilioane de kilometri.Si au gasit atat de multe...

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

si multe altele... sper ca intelegi :)

Shin
| Shin a răspuns:

Sunt multe motive pentru care viata de pe terra va inceta la un moment dat. Doar unul dintre ele ar putea sa fie soarele nostru, care arde doar cat timp va mai avea combustibil.
Shin.

| BUBULINA a răspuns:

Niciodata nu spune niciodata

| CrucifiedCountess a răspuns:

Orice inceput trebuie sa aiba si un sfarsit...

| adyth a răspuns:

big grin Ce'mi place de tine laughing pui intrebari foarte interesante. Imi aduci aminte de mine.
Normal ca odata si'odata va fi si sfarsitul nostru si al planetei noastre... eu sper totusi sa nu trecem prin experienta asta whistling

| funnymantm a răspuns:

Eee da nu trebuie sa mergem dupa o "vorba" ca sa stim un raspuns. Stinta! stintific da sunt multe consecinte.
1 pentru om prima "tentativa" de sfarsitul lumi va fi era glaciara care ne va lovi peste 80 de ani doar
2. placile tehtonice devin in ultimi ani instabili, exista sansa sa se transforme terra intr-o planeta vulcanica
3. Luna ne paraseste, ceea ce va dezaxa pamantul din orbita sa fata de Soare
4. Soarele va muri -> explozie/implozie whatever, planeta go bye bye tongue
5. Caleea lactee se indreapta spre Andromeda si o sa faca bum big grin
Asta in caz ca intre timp nu ne loveste o cometa si ne face placinta cu aroma oameni big grin

| JustMeFlory a răspuns:

Mda...bineinteles ca va veni sfarsitul odata...Macar sa nu mai traiesc pana atunci! Pur si simplu ne autodistrugem!happy

| machupicchu a răspuns:

... Nu sustineti permanent ca ajungem in rai sau in iad... Atunci... pamantul poate sa dispara... e treaba lui..viata lui...
Noi : Cu Dzeu inainte...

| turtl3 a răspuns:

Chiar daca Terra va avea un sfarsit, omenirea are sanse destul de mari sa nu sfarseasca odata cu ea. Daca ne punem mintea la contributie si eventual daca ne grabim, vom putea construi cat de curand nave spatiale care sa ne transporte pe alte planete ca Terra. Bineinteles, trebuie si sa perseveram pana gasim astfel de planete si drumul optim catre ele.

| Legolas a răspuns:

Pamantul nuva trai nici inca 1000 de ani si pamantul are aprox. 6000 de ani

| AndrusKanu a răspuns:

Da, Terra va avea un sfârşit. O să vin cu mai multe detalii concrete.

| alina88 a răspuns:

Se spune fel si fel de lucruri despre acest lucru, eu personal, cred ca odata si odata va fi si un sfarsit, se spune de sfarsitul lumii, dar in ziua de azi cate se aud ca nu mai stii in ce sa crezi... dar la cum evolueaza in ziua de azi stiinta cred ca peste cativa ani buni o sa se foloseasca numai avioanele sau masini zburatoare...deci cum va fi peste 1000 de ani... daca a mai exista terra, cred ca nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sincer cred ca nu se va sfarsi vreodata...asa cum cei dinaintea noastra cu cateva milioane de ani au putut trai fara televizor, net si alte chestii up-to-date, asa vor putea trai si cei ce vin dupa noi, peste alte cateva milioane de ani, fara apa, fara copaci, fara oxigen ...caci toate astea se vor sfarsi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, o sa avem un sfarsit dar nu in 2012 cum spun asta de la TV poate peste 500 de ani... Dar eu nu cred in astia ce spun pe la TV voi?

| antonemarian a răspuns:

Da. Este exact cum zici tu. Nu situ exact ce sfarsit o sa aiba, dar sigur nu unu placut happy, insa acum ramane sa vedem ce so intampla in viitor.

| .-RaZvY-. a răspuns:

O sa facem bum.winking De abia astept. laughing
Orice inceput are si un sfarsit, si din cate mi se pare incepe sfarsitul...

| crysty45 a răspuns:

Eu cred ca va fi un sfarsit dar nu ceva de genu "'soarele va ramane fara combustibil''' sau ''un meteorit va lovi terra si astfel va disparea '' ci oameni care nu sunt tematori de Dumnezeu si nu infaptuiesc binele, pentru ei va fi un sfarsit, deoarece el a dat dovada de iubire cand a creat lucrurile de pe pamant.

| andreidinamo47 a răspuns:

Ma... Uite numai ce mi-a dat D-zeu beep...cica sa il sun eu inapoi ca nu mai are credit. L-am sunat...si i-am pus si eu intrebarea ta... dar cica nu are fonduri acum...si cand va reusi sa faca rost: BUUUUM!rolling on the floorMa...acum pe bune...nu stiu de va puneti o intrebare la care nimeni nu poate raspunde...razboaie si crime si alte lucruri rele s-au intamplat de cand e lumea.astea nu sunt neaparat "semne"dar ar trebui sa ne puna pe ganduri...si in loc sa ne mai intrebam astfel de lucruri mai bine incepem sa facem lucruri bune si sa ne continuam viata linistiti...