| Inferno a întrebat:

Sa consideram următorul scenariu:
Un cărucior, cum sunt cele de la Kaufland, este împins de 4 oameni într-o directie si împins de alți 2 în direcția opusă.
Evident, căruciorul se va deplasa în direcția în care cei patru oameni îl împing.

Un alt cărucior, perfect identic cu primul, este împins de doar 2 oameni, dar un singur om împinge în direcția opusă.

Daca ne-am imagina aceste două cărucioare într-o cursă, care credeți că ar trece primul linia de sosire?

P.S.: Presupunem că toți oamenii împing cu forțe egale.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Caruciorul impins de 4 oameni se va deplasa in urma fortei rezultate, de 2 oameni, iar celalalt cu forta rezultata o 1 om.
Forta fiind produsul dintre masa si acceleratie, iar masa fiind identica in ambele cazuri, primul carucior se va accelera de 2 ori mai repede, iar astfel va prinde mai repede si viteza maxima la care stiu oamenii sa se deplaseze. Ca urmare, va si ajunge primul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Primul trece ala care nu are rotile stricate...

| Inferno explică (pentru GabiDumitrescu):

IDÉNTIC, -Ă, identici, -ce, adj. Care coincide întru totul cu ceva sau cu cineva; la fel cu altceva sau cu altcineva; aidoma, întocmai.

| Apokales a răspuns:

Tin sa cred ca oamenii din primul scenariu ar trece linia de sosire primii, desi daca as impinge eu in directia opusa n-ar mai trece nici cand linia de sosire.

Răspuns utilizator avertizat
| MagicOneT a răspuns:

Daca carucioarele sunt goale, pot sa impinga si 10 oameni un carut si 1 singur om altul. O sa fie egalitate.

| răspundtot a răspuns:

Amândouă ar ieși la egalitate pentru că ăia cu numai 2 oameni au aceeași formă dar un volum mai mare făcând forţa egală