| anonim_4396 a întrebat:

Nu ştiu dacă exagerez eu sau a mai observat cineva că în ziua de azi sunt unii ce sunt deranjaţi de faptul că trebuie să muncească la locul de muncă.
În ultima vreme când merg la câte un magazin spre exemplu şi văd lucrătorii comerciali sictiriţi de faptul că ai intrat acolo îmi urca tensiune. Iar de fiecare dată sunt în fundul tău cu faze de genul "Nu umblaţi la hainele de pe raft", "acolo nu sunt pentru dumneavoastră", "nu acolo se pune căruciorul", "duceţi coşul la locul lui".
Dar rolul tău care este de fapt? Ce munceşti tu acolo până la urmă?
Eu înţeleg că trebuie să ai respect faţă de munca omului şi nu te pui să împrăştii lucruri. Dar totuşi de unde aerele alea de superioritate de la o persoană ce aşază cărucioare sau lucruri pe raft? Ei lucrează la patronul magazinului şi clienţii la ei?
Am fost într-un supermarket cu prietenul meu şi când am ajuns la casă a pus coşul în restul teancurilor de coşuri dinainte de bandă, iar femeia de la casă (o babă ce nu ştiu ce căuta acolo că trebuia să fie în pensie) strigă la noi: "de acolo aţi luat coşul?". Eu nu am mai fost în magazinul respectiv deci nu ştiam unde se lăsa şi etc. Ne-am uitat miraţi ca nu ştiam ce are cu noi şi urmează replică:"Voi sunteţi mai tineri şi ar trebui să aveţi respect faţă de oameni mai în vârstă. Puteţi să duceţi coşul la locul lui că noi astia mai bătrâni nu putem să umblăm toată ziua să vă împingem coşurile".Şi atunci am stat şi m-am gândit la o grămadă de tineri ce ar împinge toată ziua cărucioare numai să aibă de lucru şi babeta asta ce mai are o sâmbătă face figuri că are un loc de muncă la anii ei în care stă în fund pe un scaun toată ziua.
Altă întâmplare aiurea a fost acum 2 săptămâni, cam aşa când m-am opărit cu apă fierbinte. Eram singura iar fratele meu a dat fuga la mine să mă ducă la spital.
Am stat şi am stat cu usturimi groaznice (nu pun poza că poate va fi rău) şi nu m-a luat nimeni.La un moment dat când fratele meu a avut "nesimţirea" să bată la uşa medicului şi să deschidă să întrebe dacă pot să îmi facă ceva. Acestea din urmă ce stăteau la birou şi se hlizeau de zori cu cafelele în mâna au strigat la el cum îşi permite să intre şi să îi deranjeze.
O minune şi eu l-am ţinut pe fratele meu să nu îl ia de gât.

Şi după ce v-am plictisit atât, curiozitatea mea este: De ce sunt deranjaţi oamenii că trebuie să muncească la locul de muncă? De ce se angajase într-un loc în care nu le place să stea? De ce nu îi lasă pe alţi ce poate chiar vor să muncească să ocupe acele funcţii?

7 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Dacă un om nu are educație și un pic de bunavointa, degeaba, nici la locul de munca nu v a fii mai breaz. Mulți nu se implica în munca lor nu sunt profesioniști, indiferent de salariu, tu ai acceptat atunci dă ce e mai bun din tine! Medicul chiar merita scandal, nu e normal sa fii nepăsător și neglijent acolo e treaba serioasa, dacă la o vânzătoare ii mai găsești scuze ca nu are prea multa școală sau educație, medicul nu are scuze. Am observat în general ca genul asta de angajați se iau mai mult de cei tineri, trebuie ignorați

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Pentru ca au nevoie de BANI.
Unii ar lucra si ca gunoier daca ar avea un salariu mare. Nevoia te impinge sa faci si ce nu iti place. Nu stiu unde lucrezi tu, daca lucrezi, poate nu ai avut ocazia sa lucrezi in comert dar e groaznic, lucrul cu alti oameni e cel mai rau. Oamenii te considera sclavul lor si ca trebuie sa fi mereu la cheremul lor si sa faci ce zic ei, se comporta cu tine ca si cum ai fi o carpa.
Atunci cand vin alti 20 de oameni inaintea ta si comenteaza si tu trebuie sa fi mereu un zambet pana la urma cedezi psihic si la un moment dat rabufnesti. Stiu ca nu e corect pentru ca altii nu stiu ca ai avut o zi grea si cred ca asa esti, o acritura.
De altfel salariile sunt foarte mici si nu motiveaza deloc salariatul la performante de aia oamenii sunt satui si fara chef de munca.

| Freya1 a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

La noi în rahatul ăsta de ţară aşa e, aşa sunt salariile şi la asta ne rezumăm.
Eu înţeleg că e greu ca orice munca e grea dar dacă ai vreo regulă a magazinului pune un afis nu te răţoi la client, că poate nici el nu stă bine cu nervi şi nu cred că iese bine. Tot omul este obosit şi are zile grele dar controlează-te şi mai ales dacă omul nu ţi-a făcut nimic.
Alt exemplu ar fi când a mers prietenul meu la un magazin de haine şi a vrut un tricou o anumită mărime ce nu se afla expus. A rugat-o frumos când are timp dacă are mărimea sa îi de-a şi a început să se crizeze că alea sunt singurele mărimi şi să se uite mai bine acolo că nu să duce ea până la depozit în spate. A rămas masca, putea să îi spună frumos chiar dacă avea şi nu vroia să îi dea că nu are şi aia era. Dar a venit colega ei după şi să dus şi ia adus şi şi-a cerut scuze pentru cealaltă.
Şi eu am păţit când am mers să iau ţigări. I-am zis la aia marcă de ţigări, am văzut-o că e un pic aeriană dar nu am luat în seamă. A bătut pe casă şi mi-a dat altfel de ţigări iar pentru faptul că nu m-am mulţumit cu alea şi să plec a început să facă fete şi să ţocăie la mine de parcă eu îi eram de vină că ea era cu capul în traistă.
În schimb am fost în unele magazine în care a stat pur şi simplu lucrătorul lângă noi până puneam coşul jos să îl ia, a adus scara expre ca să ia un produs de mai sus de pe raft şi mă întrebat dacă mai doresc ceva.
Am lucrat şi în fabrică unde erau femei nişte spurcate de nu ai văzut aşa ceva şi cu toate astea nu m-am luat cu ele de cap.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru Freya1):

Stiu cum spui, eu incerc sa nu ii bag in seama si sa merg numai in magazinele mari sa imi cumpar ceva cand am nevoie.
Am lucrat la un loc de joaca si aveam mii de afise la intrare, scria mare ce nu e voie si ce e voie si de fiecare data se trezea cineva sa faca pe dos. Unii sunt chiori si degeaba ai afise ca le ignora si tot ce vor ei fac.
Nu ai altceva ce sa faci decat sa inchizi ochii pentru ca daca spui ceva iese un scandal, cu cat cobori mai jos in industrii cu atat ai sanse mai mari sa dai de prosti. E trist

| gabriielaaa a răspuns:

Daca lucrezi în comert trebuie satii placa sa ajuți sa fii prietenos si sa ai multa răbdare nu-i obligatoriu dar asa ar fi mai frumos cred eu

| SupMates a răspuns:

Sa iti dau eu un raspuns venit chiar de la o asemenea persoana,, timpul trece, leafa merge''.
Lor nu le pasa de ce este in jurul lor, ei vor doar bani dobanditi cat de usor posibil.

| Rihhana1 a răspuns:

Daca nu au alte studii asa se intampla, plus de asta lucratorii comerciali sunt munciti foarte multi iar sefilor nu prea le pasa de ei. Plus ca e si salariu mic care nu ii motiveaza.
La medicii si asistenti e alta poveste ei au un salariu acceptabil si nu vor sa isi paraseasca meseria cu toate ca le place sau nu.