| anonim_4396 a întrebat:

Sa presupunem ca ar izbucni un razboi (d-ala pe bune) intre agnostici/atei si credinciosi... Cine ar avea castig de cauza, si de ce?

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

ArcaLuiNoesaScufundat
Crestinii nu si-au pierdut demnitatea si nici credinta nici macar in fata mortii.

Apache
| Apache a răspuns:

Sincer.fiind un razboi izbucnit din prostie. cred ca o sa se omoare intre ei pana nu o sa mai ramana nici unul

| mihaibrasov a răspuns:

Sigur castiga gandacii de bucatarie. Aia au supravietuit in timp ce dinozaurii mureau...

| PhaseMorphXR a răspuns:

Pai daca e "d-ala pe bune"... probabil ca cei care ar ramane primii fara fonduri ar avea castig de cauza... thinking

| CoquineNoire a răspuns:

Echipa in frunte cu Gerard Butler.

| CoquineNoire a răspuns:

@Kronstadt Eu m-am referit la un razboi gen din filmul "300"..."this is Spartaaa" laughing

| Necrophagist a răspuns:

Imi place sa cred ca agnosticii sunt de treaba si neutri.Un ateu nu face niciodata fata unui crestin caci ultimul il inneaca in paralogisme.
Daca ar fi un razboi clasic si agnosticii nu ar fi neutri,nu stiu,cred ca as trece de partea oricui, ateu or crestin, numai sa-mi salvez fundul.

| Necrophagist a răspuns:

Ce-ar fi acolo de-a pancarde „Thanks God for dead soldiers"or „Darwin says don't stop now":))
Nihilist fiind ar insemna sa raman si sa ma sinucid cu tabara.
http://www.youtube.com/watch?v=NUHk2RSMCS8

| bluebios a răspuns:

Ateii pentru ca datorita inclinatiei lor catre stiinta vor avea o tehnica de lupta suprioara celorlalti, iar din experienta ultimei perioade istorice armamentul superior a subclasat intotdeuna fanatismul religios (ex. o tara extrem de religioasa precum Iraq-ul nu a putut sa tina piept suprioritatii tehnologice americane).

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nimeni.pentru ca fiecare parte ar suferi pierderi,gramezi de oameni morti,parinti fara copii,si e un pret cam scump, si la o adica, pentru ce? ar putea fiecare sa creada in ce vrea (sau sa nu creada) si sa se lase in pace unu pe altu!

| MasterOfDisaster a răspuns:

@Kronstadt nu ai completa dreptate...nu religia a dus la cele mai mari nenorociri, ci oamenii care s-au folosit de ea.acu vreo 100 de ani,daca un preot nu avea destule terenuri,animale etc., spunea ca e vointa domnului sa curete pamantul de necredinciosi, si mai izbucnea un razboi in care necredinciosii erau macelariti.

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Credinciosii pierd sigur.e sansa lor sa demonstreze ca pot fi si ei oase frumos parfumate si la fel de frumos mirositoare...pentru viitoarele generatii cu aspiratii transcendentale!

| tsevaoth a răspuns:

Voi ati auzit de Apostazia Crestinatatii? Adica de la deviarea invataturilor lui Cristos? Hai macar dati un raspuns cand a inceput!

| Scândură a răspuns:

Credinciosii fiindca il au pe Dumnezeu alaturi de el.

| Scândură a răspuns:

Ei* scuze m-am grabit!

| AnnyXoxo a răspuns:

Pai... doar Dumnezeu stie. :* nu noi!

sper ca te-am ajutat totusi. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@BlahBlah, ei... dracia dracu'! Imi place si mie de "ochiosul" ala... Dar, se va aplica stratagema din "RocknRolla"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@MasterOfDisaster, vezi tu... Parerea ta despre credinta nu este impartasita de foarte multi oameni. Ar fi sublim sa ne putem intelege toti. Eu cred ca religia a dus la cele mai mari nenorociri, in ceea ce priveste omenirea.
P.P. Sa vezi ce-mi aud de la VECINA, daca am postat gresit ceva, dpdv gramaticalwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Necrophagist, sa presupunem ca nici un soldat nu-si tradeaza tabara. Eh? Baga si tu ceva idei la faza astawinking Bai lume cineva trebuie sa strige pe deal: "sunt mai tare,...-va-n gura de cotropitori". laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credinciosii, pentru ca or sa ne sufoce cu dragostea lor. Parca o si vad pe Ema in fruntea hoardelor de ipocriti, scuze, credinciosi, urlind din toti rarunchii: "Pe ei copiii mei, sa-i hacuim, sa-i macelarim, ca o facem pentru binele lor, din dragoste pentru ei."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e, nu si-au pierdut demnitatea si credinta nici cind comiteau omoruri in masa pe vremea inchizitiei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai este razboi.si se va sfarsi.si se stie si cum.deci nu mai e cazul. uite vezi primul raspuns? eflecta caracterul persoanei si adevarul despre credinciosi.ce nu stie woody, este ca crestinii nu lovesc fiindca ei nu lupta, pentru ei luptand Iisus cu cetele ingeresti.nu ne temem de cei ce ucid trupul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite,tsevaoth este pe aproape.el stie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciudat ca ai inclus agnosticii. Astia sunt jumi-juma, deci ar iesi automat din cearta pentru ca sunt de partea amandurora. Dar in cazul in care o tradare s-ar pune si una din tabere ar cere putin ajutor...si-ar spori sansele.

Eu zic ca ar castiga ateii deoarece credinciosii (aia adevarati) nu ar ucide pentru ca e pacat de moarte si vor sa ajunga in rai. Si ar deveni martiri. Sau s-ar retrage pur si simplu si razboiul s-ar anula, ateii castigand prin abandon.

| DANuUTZz a răspuns:

Atei castiga iar credinciosi mor cu un suflet curat! funda?

| BlueGlasses a răspuns:

Credinciosii. Pentru ca sunt cei mai multi.
Mereu castiga armata mai mare.

"credinciosii sunt prea credincosi ca sa loveasca" buna astahee hee
Inseamna ca pe timpul celor doua razboaie mondiale nu exista nici un credincios.Era plin numai de atei si agnostici laughing