| mihaelacm a întrebat:

Sa presupunem ca,daca lasam un om sensibil,singur izolat la tara fara ca el sa se mai duca cateva luni bune la oras,ca el/ea sa nu comunice cu tarani,pe care ii considera prosti incuiati etc. avand toate utilitatile,constrans de cateva lucruri pe care nu le poate rezolva curand sau mai greu, ce credeti ca se va intampla o sa se rupa de realitate ori va innebuni ori va claca? sau altceva?

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Va cauta solutii.Instinctul de conservare va fi mai puternic decat prejudecatile. Taranii s-au desteptat mult si o convesatie cu ei este foarte instructiva.Cei mai multi au luat bac-ul.

| Trolli a răspuns:

Sensibil? In ce sens sensibil?
Omul in general, este destul de inteligent, si el are abilitatea de a se adapta la schimbare.
Deci, nici nu va innebuni, nici nu va claca, ci va incerca sa comunice cu taranii, sa traiasca cu ei, sa se familiarizeze cu noul mediu.

Acum, serios. Nu merge in alt timp teleportat, nu va trai in alta tara cu reguli stricte, nu merge in razboi, nu sta in cusca cu trei lei, cinci pitoni si zece aligatori!

Oamenii de la tara sunt si ei inteligenti, au electricitate, au case, apa si focul au fost si ele descoperite de ceva timp si de ei.

El este prost si incuiat, crezand ca e superior, dar de fapt (unii) tarani sunt mai inteligenti.

| mihaelacm explică (pentru Trolli):

Oamenii de la tara, sunt foarte tupeisti si nu ai ce invata ceva bun de la ei!

| Trolli a răspuns (pentru mihaelacm):

Tupeisti? Da-mi un exemplu.

| Trolli a răspuns (pentru mihaelacm):

Eu nu iau apararea taranilor! Dar tu generalizezi! Sunt simple stereotipii. Peste tot sunt prosti, ignoranti, tupeisti, semidocti!
Vrei sa spui ca la oras sunt numai oameni inteligenti, educati, civilizati?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaelacm):

Prosti si incuiati nu sunt cei de la tara, ci aia care se cred mai destepti numai pentru faptul ca stau la oras. Culmea e ca multi dintre ei au bunicii si chiar parintii nascuti la tara.

| lpavel a răspuns:

Adica vrei sa zici ca la oras esti in top cu toate dar la tara nu?
In ce an traiesti tu cea de la oras, se pare ca ai ramas cu mult in urma!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Marea majoritate a orasenilor sunt mai tarani decat taranii. In primul rand ca 90% sunt veniti de pe la sate si stabiliti la oras (cati dintre voi aveti atat parinti cat si bunici nascuti si crescuti la oras?) si in al II-lea rand ca oamenii din mediul rural au cu mult mai mult bun simt decat cei din mediul urban.

| Radu284 a răspuns:

Va incepe sa comunice cu taranii si sa-i respecte mai mult. Multi tarani (in special cei mai batrani) sunt incuiati, adica nu sunt dispusi sa-si schimbe punctul de vedere usor. Unii sunt prostii, altii nu. Eu am trait mult la tara, am vorbit cu multi tarani, si mie cel putin imi place sa interactionez cu ei happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, ia o ceasca noua! Ti-am mai zis ca aia e sparta de la avatar...treaba ta, strici bunatate de ceai!
Ce avem noi aici?! Un taran de oras care are impresia ca la tara, unde exista mult pamant si mai putin asfalt, nu exista inteligenta. Dupa mentalitatea lui, asfaltul ne face mai destepti.Atunci, sa curga cu contracte de asfaltari frate!
Cam toate cele trei posibilitati enumerate de tine, sunt aproape sinonime, aproape.
Eu zic ca se va muta, sau il va expulza preotul satului daca nu se integreaza imediat.

| mihaelacm explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma dar, ce legatura are preotul in toata povestea asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaelacm):

Expulzarea si factorii ce tin de intregrare, au legatura cu cateva persoane care invart comunitatea respectiva.Aici intrand, preotul, primarul si seful postului de politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E deja rupt de realitate si nebun daca gandeste asa.

| jamal000 a răspuns:

Depinde de psihicul fiecaruia, uneori fiecare simte nevoia de a fi mai retras, insa daca exista probleme profunde, e de bun augur sa discute, sa se descarce...