| Linda a întrebat:

Sa se mearga la vot? Are rost?

Mecanismul este acum cam asa: politicienii spun ca au nevoie de oameni cu bani in spate pentru ca atunci cand se pune problema realegerii sa aiba bani de campanie. De unde bani de campanie daca nu sunt sponsori fideli in spate. Dar eu cred ca am putea demostra pot fi alesi oameni care nu au cheltuit aproape deloc, s-ar scutura putin lucrurile. Ori pe care il preferati, celor din partidele de la putere, Manole, Cernea, Rotaru, Iane, Becali, Vadim - Hunor happy, toti acestia impreuna ar fi bine sa obtina spre 50%. DAca stam acasa, parerea mea ca in mai mare masura le facem jocurile. Isi iau bani de unde cred ei ca e bine, sponsorii sunt recompensati si povestea merge inainte. N-ati sa fi facut ceva sa se schimbe asta?
Posibil ca va iesi careva din cei trei, dar noi sa fi incercat sa ne facem datoria...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti multumesc Linda pentru informatie desi ma referisem la tara nu la stat federal (desi exista federalism si aici). In privinta elvetienilor nu te mira. Nu sunt mai deosebiti decat altii. Sunt versatili si ei si cu mare capacitate de adaptare.Instinct de supravietuire necesar, nu crezi? Insa li s-a "dat" un instrument foarte important si puternic dar au inteligenta, bun simt si cumpatare si nu abuza. Si nu ma certa, te rog, eu credeam cu naivitate ca toti banii pe care amarata de confederatie ii da Romaniei sunt folositi pentru scopul initial dar vad ca nu e asa. Si sentimentele mele sunt foarte neclare in privinta asta. Mai ales ca fondurile respective au fost aprobate de catre popor si campania a fost dificila pentru ca neincrederea era mare. Dar fii sigura ca acasa la ei elvetienii sunt mai flexibili. Se antreneaza in fiecare dimineata pentru asta.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Au murit oameni ca tu sa ai dreptul acesta si tu intrebi cu dispret, care poate indirect e fata de eroi...sa se mearga la vot? Desigur ca trebuie sa mergem la vot.Sunt 12 candidati. Unul sigur e raul cel mai mic.Nimeni nu te pune sa votezi cunoscutii. Dar trebuie sa-ti exerciti votul.

| Linda explică:

Tiger - citeste pana la sfarsit. Tocmai asta spun, sa se meraga la vot. Si eu am fost la vot.
amandakeat Posibil sa fie mai ok democratia directa, mai ales de cand cu internetul, dar pana atunci eu cred ca rezolvam mai mult participand decat neparticipand, in acest caz cand sunt oameni care merita cat de cat votati.

| Linda explică:

Fara sa ma uit pe net, eu stiu ca in statul California se practica destul de mult. Eu voiam sa spun ca pana cand in Romania se aplica chestie cu democratia directa.
Ok, exact acum m-am uitat si pe net si spune ca Elvetia si doua state americane au democratie directa. Elvetia e totusi mai mica decat Romania. (Am lucrat peste 5 ani pentru elvetieni insa aici in tara si mi se pareau foarte rigizi. Cum o fi sa convingi asa un popor la schimbari, stau si ma intreb...)

| andi a răspuns:

Eu am fost...sa vanda astia odata romania cu totu'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta intre un popor si un public este ca publicul plateste. Dar cu timpul ne dam seama ca un bilet la teatru est adeseori mai ieftin ca si un buletin de vot. De aceea eu prefer democratia directa…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Linda, am sa te dezamagesc dar eu locuiesc in unica tara care practica democratia directa. Zic unica dar poate ma insel. N-am verificat pe internet. O faci tu pentru mine?