| Linda a întrebat:

Sa se mearga la vot? Are rost?

Mecanismul este acum cam asa: politicienii spun ca au nevoie de oameni cu bani in spate pentru ca atunci cand se pune problema realegerii sa aiba bani de campanie. De unde bani de campanie daca nu sunt sponsori fideli in spate. Dar eu cred ca am putea demostra pot fi alesi oameni care nu au cheltuit aproape deloc, s-ar scutura putin lucrurile. Ori pe care il preferati, celor din partidele de la putere, Manole, Cernea, Rotaru, Iane, Becali, Vadim - Hunor happy, toti acestia impreuna ar fi bine sa obtina spre 50%. DAca stam acasa, parerea mea ca in mai mare masura le facem jocurile. Isi iau bani de unde cred ei ca e bine, sponsorii sunt recompensati si povestea merge inainte. N-ati vrea sa se schimbe asta?

Răspuns Câştigător
| rey a răspuns:

Nu cred ca stii despre cum se fac banii in campanii la cei de la putere.
Partidul are un primar, ia bani pentru un proiect, 50% merg la partid.
Partide ca PDL sau PSD s-au bagat tare pe mafie, se vede din campanie, in fiecare oras au cheltuit mult.
Venii vorba de sponsori, credeti ca sunt bani aruncati in vant pe campanii sau aceia isi vor inzeci banii?
Mi se pare Vadim cel mai bun, are 410 lei pentru campanie din donatii, are 13 facultati, stie ce sa faca.

2 răspunsuri:
| Linda explică:

Ca stie ce sa faca nu prea cred. Cum sa iei de la dezvoltatori imobiliari, mai ales straini, proprietatile lor? Ce facem iar comunism? Cand a fost sa puna parlamentari, Mitzura, Dolenescu, altii preistorici. Deci nu a reusit sa stranga oameni calitativin in jurul lui. Dar fiecare cu optiunea lui. Parerea mea ca Eduard Manole a reusit cel mai mult in alte domenii si n-ar strica sa aiba culoar si in domeniul politic. Poti sa ai 10 facultati, mastere, doctorat, important cum le pui in imbunatatirea statului.

| Linda explică:

Multumesc de informatia cu partidele si fondurile din programe.