| Linda a întrebat:

Sa se mearga la vot? Are rost? Mecanismul este acum cam asa: politicienii spun ca au nevoie de oameni cu bani in spate pentru ca atunci cand se pune problema realegerii sa aiba bani de campanie. De unde bani de campanie daca nu sunt sponsori fideli in spate. (Care apoi castiga licitatii alte fonduri, etc). Dar eu cred ca am putea demostra pot fi alesi oameni care nu au cheltuit aproape deloc, s-ar scutura putin lucrurile. Ori pe care il preferati, celor din partidele de la putere, Manole, Cernea, Rotaru, Iane, Becali, Vadim - Hunor happy, toti acestia impreuna ar fi bine sa obtina spre 50%. DAca stam acasa, parerea mea ca in mai mare masura le facem jocurile. Isi iau bani de unde cred ei ca e bine, sponsorii sunt recompensati si povestea merge inainte. N-ati sa fi facut ceva sa se schimbe asta? Posibil ca va iesi careva din cei trei, dar noi sa fi incercat sa ne facem datoria... si aratam ca ne pasa de ce este in spate

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Mai este putin timp pana se poate vota asa ca cei care nu au fost inca sa voteze, ar trebui sa faca acest lucru pentru ca, pe langa faptul ca acesta este un drept constitutional, avem si datoria fata de tara pentru a alege pe cel mai bun dintre candidatii la aceasta functie. Negand totul, nu-i faci decat rau Romaniei si tie insuti. Lipsa de la vor este in fond o negare a viitorului. Incearca sa vezi ca, este mai simplu sa faci ceva decat sa te abtii. Daca nu faci nimic, atunci de ce mai ai pretentii de la altii?

6 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Am fost la vot si n-am vazut tineri. Pacat, viitorul este al vostru, votati-aveti acest drept! Despre sponsorizarea campaniei nu pot spune decat ca asa este oriunde in lume...Interesele sunt foarte mari si "sponsorii" cotizeaza pentru viitoarele afaceri!

| smaranta a răspuns:

Stati linistiti! cred ca de data asta prezenta la urne va fi mai mare ca niciodata.Romanii s-au mai desteptat...

| Linda explică:

Cu neechitatea de la timpul de tv nu e posibil sa iasa cineva in afara de cei trei, dar perspectiva mea ca ar prinde bine ca ceilalt sa aiba cat mai mult.

| Linda explică:

Ai dreptate Gbr... peste tot sunt sponsori, dar daca sunt cat mai multe pozitii alese democratic (directori spitale, magistrati, politie, etc, SUA de exemplu) ei au mai putina putere de decizie si marja de coruptie. Insa eu asta incerc sa propun, sa fie luata aceasta justificare de a face tranzactii stat- privat cu pretextul campaniei. Sa castige semnificativ oameni care nu au investit financiar masiv. In alta parte din cate stiu sunt mai transparente sponsorizarile electorale si exista oamenii care o fac chiar din convingere, nu din interes.

| smartdjs a răspuns:

Mergi si voteaza e dreptul tau noi oamni suntem garantul echilibrului si al echitati in stat noi trebuie sa alegem viitorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost perioade cind au iesit invingator cineva intocmai ca nu au votat toti oamenii.Parerea mea este ca si votind este o forma de protest. Daca stai acasa pentru ce protestezi?