| teiubesk23 a întrebat:

Ce este o arie protejata? si ce tipuri de arii protejate sint? fundita

1 răspuns:
| dexro a răspuns:

Este o zona terestră, acvatică şi/sau subterană, cu perimetru legal stabilit şi având un regim special de ocrotire şi conservare, în care există specii de plante şi animale sălbatice, elemente şi formaţiuni biogeografie, peisagistice, geologice, paleontologice, speologice sau de alta natură, cu valoare ecologică, ştiinţifică sau culturală deosebită.
nu stiu toate tipurile...