| Aphrodi a întrebat:

Vreau si eu cateva exemple de arii ecologice protejate din Pragova. Multumesc!

1 răspuns:
| Quen a răspuns:

In Romania principalele etape din istoria ariilor protejate au fost:

1904: infiintarea primei rezervatii naturale de pe teritoriul tarii: Codrul secular Slatioara.
1928-1944: primul congres al naturalistilor din Romania ( Cluj, 1928), unde, la propunerea lui Emil Racovita, s- a hotarat elaborarea legii referitoare la protectia naturii in Romania.
1930: adoptarea primei legi pentru protectia monumentelor naturii si constituirea Comisiei pentru Ocrotirea Monumentelor (CMN) in cadrul Academiei Romane.
1935: infiintarea primului parc national, Parcul National Retezat.
1938: numarul total al ariilor protejate se ridica la 30.
1950: adoptarea Decretului privind ocrotirea naturii si elaborarea regulamentului de aplicare a acestuia in anul 1965. Numarul total de arii protejate se ridica la 130 (cca 75.000 ha), la care se adauga rezervatii forestiere protejate prin prevederile amenajamentelor silvice (aprox 64.000 ha in anul 1955 si peste 190.300 ha in anul 1984).
1973: prima lege privind protectia mediului inconjurator este adoptata.
1990: constituirea a 13 parcuri nationale in fond forestier.
1993: intocmirea studiilor pentru constituirea parcurilor nationale si infiintarea Administratiei Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii.
1995: o noua forma a Legii protectiei mediului este adoptata.
1999-2000: infiintarea primelor administratii de parcuri nationale si naturale: Parcul National Retezat, Parcul National Piatra Craiului si Parcul Natural Vanatori- Neamt.
2000: adoptarea Legii 5 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului national- Sectiunea a III a arii protejate, unde se prezinta pentru prima data intr- un act normative lista ariilor protejate de interes national existent la acea data.
2001: apare primul act normative al ariilor protejate si pentru conservarea biodiversitatii, OUG 236/2000 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei si faunei salbatice, aprobata prin Legea 462/2001.
2002: clarificarea limitelor ariilor protejate existente pana la aceasta data si materializarea lor in coordonate GIS.
2003: se adopta acte normative specifice ariilor protejate, care legifereaza limitele acestora, cu precizari referitoare la zonarea interna si masuri speciale de management stabilind procedura de incredintare in administrare (HG nr 230, OM nr 552 si PM nr 850).