| TasBarno a întrebat:

happy
Am cateva nedumeriri:
I) Unde isi au originea raiul ca fiind locul unde merg cei drepti si care se bucura de dragostea Domnului si iadul, locul unde sufletele pacatoase se chinuie pentru eternitate.
II) Din ce am citit din cateva articole, cele doua sunt, de fapt, stari ce sunt traite zilnic de catre oameni. Ce parere aveti?
III) Daca cele doua sunt stari sufletesti, Demonii si Ingerii sunt fictiuni? Dar Iisus, Buddha, Mahomed si alti "Dumnezei" ai altor religii?

Probabil e un subiect prea mare pentru a fi dezbatut intr-un simplu comentariu dar daca aveti placerea sa ma ajutati si cu o simpla sursa de informare, eu as fi fericit. Va multumesc! happy

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce cauza aberatile astea la categoria asta?

| T0T a răspuns:

Necredincioșii care totuși o ard ca filosofi pot spune că sunt doar niște stări iar asocierea poate ieși extrem de bine. Lucrurile biblice pot fi interpretate în mai multe moduri iar tot ține doar de o opinie personală, nimeni nu poate să vină și să ne dovedească că este așa cum spune. Tot ce pot spune e că din punctul meu de vedere nu poți lua o anume religie care o poți considera în totalitate adevărată iar asta mi se pare evident.

| relian a răspuns:

Cei drepti cit si cei strimbi merg de fapt in acelasi loc asta asa ca idee, deci indiferent cum ai fi tot acolo mergi, asta dupa spusele religiei sau bibliei.Rai si iad aia o sa fie cindva undeva dupa judecata de apoi, judecata care dupa spusele tot ale bibliei s-ar putea prelungi la infinit, cu alte cuvinte s-ar putea sa nu mergi niciodata nic in iad nici in rai.Dzeu dupa spusele religiosilor poate ierta omu la infinit, ca urmare judecata se poate amina cam pana pe acolo. Cele doua nu sunt stari, sunt niste povesti inventate de unia sa poata manipula pe ailanti, adica de ce sa muncesc eu cand te pot pacali pe tine.Nu este nici un subiect aici, is numai povesti inventate de unia altii, apoi luate si puse gramada de cine stie pentru a putea manipula turmele de oi.Cam despre asta e vorba.Din ce se pare ma apuc sa fac o casa in care stiu dinainte ca no sa o folosesc never, adica nonsens.Citeste in biblie ca dzeu i-a promis nu stiu cui lui noe sau cui i-a promis ca niciodata deci niciodata nu va mai face rau oamenilor, ca urmare nu va fi nici un sf al lumii si nici o judecata cum se spune.Ca judecata apare in NT in VT nici vorba de asa ceva.Niste povesti care se contrazic pentru ca is scrise de autori sau sarlatani diferiti, dar puse laolalta de niste prosti ceva ma rasariti decat restul prostimii.

| cristimihailov a răspuns:

Ca sa intelegi toate astea, cat de cat, un punct de pornire ar fi sa citesti Istoria religiilor.

Apoi bagi biblia.

Si cu cat te documentezi mai mult in domeniu vei incepe sa intelegi ca aceste intrebari pe care tu le pui nu prea au sens.

| sublime89 a răspuns:

Raspunsul foarte simplu e ca raiul si iadul isi au originea in imaginatia noastra. De ce? Pentru ca noi experiemntam de-a lungul vietii atat lucruri bune pentru noi, cat si lucruri rele. Nu e greu sa ne imaginam doua locuri unde exista doar bine, si respectiv doar rau. Si normal ca noi consideram ca cine a fost un om bun, merita sa mearga intr-un loc bun dupa ce moare, adica in rai. Iar cine a fost rau, merita sa mearga intr-un loc rau, adica iad. Bineinteles ca nu exista dovezi ca astfel de locuri ar exista, tocmai pentru ca ele exista doar in inchipuirea noastra.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai aici cam toate raspunsurile.
https://www.youtube.com/watch?v=T5-LsYLN9SM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I) Iadul și Raiul sunt concepte pe care creștinismul le-a furat din religiile antice păgâne. Iadul și Raiul din viziunea creștină nu există.
II)Mi se pare o prostie.
III) În antichitate, "Demonii" erau considerați Zeii oamenilor. Odată cu inventarea creștinismului, Demonii au primit caracterul de "ființe malefice și monștri", lucru care în realitate este o prostie. Citește mai multe aici: http://www.filedropper.com/demoni
Cât despre îngeri, nu mai spun căci o să fiu considerat nebun.

| TasBarno explică (pentru anonim_4396):

Chiar te rog sa continui. M-ai facut curios

| TasBarno explică (pentru anonim_4396):

P.S.: Pdf-ul nu merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TasBarno):

Http://bucurialuisatan.com/adevarul-despre-demoni/
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/2013/08/adevarul-despre-ingeri.html
Scuze pentru întârziere, acum m-am gândit să mă uit.

| Cartofescu a răspuns:

Raspunsurile la intrebarile tale sunt relativ subiective(ca tot ce reprezinta pana si obiectivitatea umanitatii) dar ca raspuns "concret" iti pot spune ca in biblie nu este descris iadul...ci se pomeneste in cateva fragmente de "flacarile" sale... care pana si acestea pot fi interpretate. Raiul isi are originea in "inceputuri"; ca fiind locul din care au fost izgoniti Adam si Eva. Dupa cum ai citit si tu,da,pot fi considerate niste stari de reflectare ciclica,o stare vegetativa "post-mortem",dar momentan,nu putem sti sigur pana la judecata de apoi; sau,daca vrei poti lua ca exemplu religia hindusa ce vede corpul ca pe un purtator al spiritului,acestea tinzand spre infinit si reumpland alte "recipiente" dupa ce au fost "folosite" cele vechi.
In ceea ce priveste intrebarea ta despre demoni si ingeri iti pot spune clar ca nu sunt personaje fictionale,acestia traiau printre oameni,fiindu-ne posibil chiar si sa-i vedem,dar revenind strict pe subiect, poti fi sigur de existenta divinitatii asa cum poti fi sigur de acele minuni pamantesti care se afla la dispozitia oricui, sunt palpabile si le numim moaste. Daca nici asta nu te poate face sa crezi, atunci te poti numi ateu, nereusind sa explici ceva inexplicabil, ceea ce incearca sa o faca de mii de ani si cu precadere in ultimii. O zi frumoasa.

| PisicGhibus a răspuns:

Nu stiu, vezi sahja yoga eu nu am reust aici(adia la sahaja)

Sau cauta pe Youtube pavel goia, predica super fain, incearca sa te uiti la un video