| Fußball a întrebat:

Iadul este locul unde se chinuie demonii si oamenii pacatosi sau locul unde demonii ii chinuie pe oameni?

23 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ști că de fapt nimeni din cei de mai sus habar n-au ce zic pentru că nu s-au întors din morți...de fapt habar n-au nici dacă există iadul sau demoni ci doar presupun.
Când mă întorc eu din iad te anunț cum e pe acolo.

| DorelSudoru a răspuns:

Cel mai mare chin este plictiseala...deci sper sa nu ma plictisesc in iad, doar daca nu ajung si eu sa chinui pe alti

| danut a răspuns:

Iadul este locul unde popi traditionalisti le chinuie mirenilor imaginatia cu nascociri demonice. In crestinism NU exista IAD ci doar in catolicism si mai nou, in ortodoxism.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru SOLDIER):

Cu moartea mai vedem, ce zici de reciproca? Cum "mai nou in ortodoxism", simplu daca ai fi citit Crezul Ortodox ai fi descoperit ca acestia (credinciosi ortodocsi) ASTEAPTA revenirea lui Isus Hristos pentru INVIEREA mortilor intru judecata finala. Deci nimeni nu merge in Iad sau Rai (ca nu-i de nici un neam asa ceva).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru SOLDIER):

Pai doxa unde-o fi? Oare s-o fi facut ortodoxismul inainte primei veniri a Domnului Isus Hristos? Nicidecum, ci Dupa, asa ca ortodocsi asteapta DOAR A Doua Venire a lui Hristos. OAU!

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru SOLDIER):

Parca vorbeam despre ortodoxism si nu despre secte cat despre cine si cum si cand ia Crezul si-l citeste si nu te mai da mare prozelit ca devi lipsit de vlaga intelectuala si te scufunzi in groapa necunoasterii si daca vrei poti incerca chiar si Biblia ortodoxa ca nu-ti face buba la cap dar te mai destupa intru cunoasterea a ce si cum si cand, (nu incerca sa-ti faci temele pe aici ca nu tine).,

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru SOLDIER):

Daca atat poti intelege tu inseamna ca n-ar trebui sa-ti fortam limitele. In Biblie scrie ca pamantul este rotund si nu plat cat despre ce crezi TU, nu CREZI ca este IRELEVANT pentru noi ceilalti; ce-ti ziceam mai inainte, deja ti-ai depasit limitele intelegerii. Nu te forta dar poti citi macar crezul ortodox daca nu poti mai mult. P.S. Nu am declarat ce RELIGIE am dar nu cred ca ar avea vreo noima pentru mintea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru SOLDIER):

"mda acum pamantu e rotund"
Chestia asta este scrisa in cea mai veche carte din Biblie (cca3500ani) si confirmata prin descoperiri arheologice facute prin 1947. Iar ce spune popa este doar pentru cei ce NU STIU sa citeasca (observ) ca si tu ai ratat aceasta activitate de ma trimiti la niste angajati ai unei institutii a statului.

| AlexandraCroft a răspuns:

Buna seara!
Iadul este imparatia mortii locul unde oamenii si dracii se schinuiesc pentru ca au incalcat virtutiile Domnului si l-au maniat.Deci la randul lor si demonii sunt chinuiti dar nu de cineva anume ci de urmatoarele munci:
-munca intunericului - loc unde nimeni nu vede nimic si nimeni,un intuneric greu.
-a doua munca este plangerea si scrasnirea dintilor (in iad se varsa atat de multe lacrimi cat nu se afla apa in oceanul Pacific pe zi ).
-a treia munca este "putoarea" iar spun :ca daca s-ar aduna toate putorile la un loc nu ar face nici cat un miligram fata de putoarea care este acolo.
-a patra este foamea si setea.
-tartarul, gheata.
- a sasea munca este viermele cel neadormit-viermi de foc care mananca trupurile oamenilor si suflete lor in vecii vecilor fara ca ei sa moara
-a saptea munca este gheena adica focul nestins
-a opta este deznadajduirea
-iar a noua din iad este vesnicia
Sper ca ti-am putut fii de folos, ramai cu bine.

| iFollowRivers a răspuns:

Demonii ii chinuie pe oameni

| AxelBv a răspuns:

Iadul e locul unde te duci daca nu papi tot si nu te rogi la Doamne Doamne.

| Alien a răspuns:

Daca eu voi ajunge in iad sigur voi deveni demon nu inteleg de ce trebuie sa fie un chin asta!

| AstralConfessor a răspuns:

Iadul si raiul sunt in sufletul fiecaruia dintre noi, rautatea il macina pe cel care o manifesta si bunatatea il bucura pe cel care o da. Avem ceea ce dam, nu ceea ce primim, asta ne poate afecta oarecum, dar doar atat.

| Aesir a răspuns:

Iadul este un loc cu care biserica sperie oamenii de mii de ani ca sa ii tina intr-o constiinta joasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demonii se tem s ei de iad.aduceti-va aminte de dracii care spuneau lui Iisus Hristos; ce avem bi a imparti cu tine Iisuse fiul lui David? nu ne trimite in adanc.lasa-ne sa intram in turma ceia de porci.si le-a fost permis.nu fiindca Dumnezeu nu iubea animalele.fiindca in religia de atunci porcul era considerat necurat.dar dracii se temeau de adanc.deasemeni este scris; si dracii cred in Dumnezeu si se infioara cu cutremur.problema e futboll ca dracii urasc oamenii fiiindca ei fiind ingeri cazuti in pacat, numarul lor lipsa va fi suplinit cu oamenii drepti sau sfinti de pe pamant.de aceia ei cauta sa insele oamenii sa-i departeze de Dumnezeu tocmai din egoism si din mandrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost cineva acolo daca un normal normal ar vedea raspunsurile de mai sus iar interna pe toti la nebuni / de fapt ce diferenta e intre un nebun si unu care scrie de iad

| Selphiel a răspuns:

Nu, Iadul este "locul" se sufera. Nu poti stii daca suferinta e fizica sau psihica sau daca ti-o vor provoca demonii. Iadul serveste ca "reminder", ca amintirea durerii atunci cand esti pe cale sa faci ceva rau si iti aduci aminte imediat de consecinte si nu faci.

| maria988 a răspuns:

Iadul e un loc penibil... ceva clar si demoni necajesc oamennibig grin