| Scherimuvi a întrebat:

Am o curiozitate imensa si as dori doar cei care se pricep ori sau informat citind diferite articole sa raspunda. Este posibil ca coeficientul de inteligenta sa scada? De exemplu: Sa spunem ca un om are un anumit coeficient de inteligenta. Daca el deodata se apuca sa fumeze / bea / drogheze / comportament murdar sau vulgar / violent / se baga intr-un anturaj / ori are vicii cum ar fi: dependent de calculator sau laba ( imagini / videouri pornografice ). Nu ma refer sa se apuce de toate odata ci doar de unul, doua sau chiar mai multe ori sa-l fi avut pana acuma. Este posibil sa-i scada nivelul de inteligenta? Si daca este posibil vreau sa va sustineti opinia, si daca se poate sa veniti si cu niste site-uri, pdf-uri. Sunt un om foarte curios din fire, vreau sa stiu cat mai mult insa nu am gasit nimic de genul pe internet ci doar ca fumatul / alcolul omoara neuroni, dar nu-i ceea ce caut eu. Vreau o explicatie oarecum stiintifica. Va multumesc si cel mai bun raspuns va primi funda!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cu siguranta. Coeficientul de inteligenta scade natural cu varsta, dupa 35 de ani. Daca la asta se asociaza repaus intelectual (zile intregi in care nu inveti nimic), scaderea este foarte accelerata. Dependenta de calculator, betiile, noptile pierdute aiurea, fumatul, drogurile accentueaza si mai mult procesul. Pornografia si masturbarea (chiar utilizate in abuz) NU influenteaza coeficientul de inteligenta.
Inteligenta este data de numarul neuronilor pe care ii folosim, dar mai ales de numarul, viteza si calitatea sinapselor pe care le avem. Sinapsele sunt ca niste cai, daca nu le batatoresti, le uiti. Nu inveti, sinapsele ruginesc si pierzi inteligenta. Informatia ramane in neuroni, dar tu nu mai ai acces la ea, fiindca ai uitat calea. E ca si cum ai avea un diamant intr-un sertar, dar nu mai sti in care si nici nu poti verifica sertar cu sertar (fiindca ai milioane de sertare). daca la asta se adauga omorarea neuronilor (care mor luand informatia cu ei), atunci inteligenta scade abrupt.

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Variatii bruste si inexplicabile ale IQ-ului s-au inregistrat si la persoane cu varste sub 35 de ani.
Pur si simplu anumiti indivizi au devenit mai prosti, iar altii mai inteligenti, fara o cauza clara.

https://www.youtube.com/watch?v=MLKj1puoWCg

| Scherimuvi explică (pentru Inferno):

Mersi pentru link

| corbulalbrosu a răspuns:

Pai la ce explicatie mai stiintific te-ai putea astepta. Gradul de inteligenta poate fi afectat de degradarea creierului care poate fi cauzat de unul sau mai multi dintre factorii nocivi enumerati de tine.Se stie precis ca bolile degenerative se datoreaza mortii accelerate a neuronilor.

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Nu ii scade inteligenta, dar ce om normal s-ar apuca de ceva din ce ai enumerat tu acolo...

| Scherimuvi explică (pentru SmQaLeXuTzz):

Ok, sunt multi oameni care fumeaza, beau, consuma marijuana/ cocaina / heroina, etc astea-s cele mai auzite deci pe astea le stiu. Multi tinerii sunt dependeti de calculator, laba, jocuri. Sunt multi oameni care au un comportament violent/vulgar/mizerabil si chiar neingrijit traind in anturaje. Si totusi sunt oameni normali, mai putin cei care se drogheaza. Am vazut ca rata lor de inteligenta este mai scazuta, se incurca in lucruri logice, nu-si dau seama despre ce vorbesc sau uita ce-au vorbit acu' 10 minute. Pentru mine ma intereseaza doar acest fapt: daca te incadrezi in cele enumerate mai sus sau cunosti ori te-ai informat odata ce-ti mor neuronii inteligenta ta scade sau ramane statornica / neschimbatoare

| Brigaela a răspuns (pentru Scherimuvi):

Mai intervine ceva aici: cei care se apuca de prostii (ca sa nu mai enumar ce ai zis tu mai sus) aude la inceput un coeficeint de inteligenta mai redus (cei mai multi). Cazul pe care il citezi tu este o exceptie, probabil baiatul ala era genial si fara excese ar fi putut ajunge un mare matematician si inventator. Sigur ca si tineretea a contribuit, la 16 ani avem resurse extrem de mari de recuperare a pierderilor si posibilitatea de a face rapid sinapse.

| Andersann a răspuns:

Nu,consider ca asa ceva este imposibil, fiecare om are la nastere propriul IQ ( inteligence quotient ) care ramane neschimbat pe parcursul intregii vieti, acele lucruri pe care le-ai enumerat mai sus pot aduce probleme de concentrare, dar in niciun caz scaderea coeficientului de inteligenta.

| Scherimuvi explică (pentru Andersann):

Nu te contrazic. Am avut un caz special in liceu. Era un idiot. Fuma / beia alcol ( bere si bauturi d'ale tari; whisky, Jack Daniels ( aste-s cele mai cunoscute, pe aste ti le spun, restul nu le mai stiu ), nu stiu sigur daca se droga, dar era un smecheras, tip vagabond cu cercel in ureche, comportament vulgar, violent, in anturaj cu tiganii. Traiesc in Bacau, deci la mine-i miezul ca sa spun asa, tiganiei. Asta era el, pana in clasa a X-a, in intervalul de timp IX - X s-a lasat de tot ce am enumerat mai sus si s-a apucat sa citeasca forte mult, sa invete, sa fie curios; deodata il interesau toate. Este un mare credincios, poti incerca cat vrei, dar nu-i poti struncina credinta in Dumnezeu. La sfarsitul clasei a X-a a ajuns aproape cel mai bun din clasa mea. Eram intr-un fel disperat, stiam ca daca va munci mai mult va avea sa-mi ia locul, si sa fie cel mai bun din clasa. La sfarsitul clasei a XI-a ma intrecut foarte mult, nu a ajuns cel mai destept din clasa ci cel mai destept din liceu. Atunci in clasa a XII-a am incercat din nou sa devin cel mai bun. N-am reusit, singurul lucru la care am reusit sa fim egali a fost matematica, eu ajungandu-l pe el din urma. Atunci singurul meu gand a fost " cu siguranta m-am prostit." Intre noi era o confruntare foarte aprinsa, cu toate ca eram prieteni si inca suntem ( datorita matematicii ) si cartilor. Acum amandoi suntem la Universitate - fara taxe -. El - Energetica Industriala, eu - informatica. Este posibil ca tu sa ai dreptate si totusi ma gandesc ca el a reusit deoarece mintea lui era tanara, putand sa o porneasca pe alta poteca, dar la o anumita varsta nu o sa mai poti si aici apare aceasta suspiciune / indoiala daca odata neuronii sunt morti, ei se mai pot reface?