| Giulia9015 a întrebat:

Am si eu o problema delicata.Fostul meu prieten, a inceput sa se drogheze cred ca aproximativ de un an. A intrat intr-un anturaj gresit in care toti o fac. Nu stiu ce droguri ia ca nu ma pricep, atat stiu ca prizeaza...Am incercat sa vorbesc cu el cand e treaz si imi spune ca e constient deja de 6 luni ca nu face bine ce face si ca vrea sa inceteze dar inevitabil, se ajunge tot acolo...
Toti "prietenii" profita de pe el si il influenteaza. Nu stiu daca e deja dependent dar stiu ca e total schimbat, a devenit violent... e nervos tot timpul. Iar asta ma face sa cred ca deja este.
Era un om foarte bun, puteai sa vorbesti orice cu el...insa, acum tot timpul interpreteaza gresit, e plin de ura. etc.
M-am gandit sa vorbesc cu familia lui despre asta dar imi e frica de reactia lui. Nu mai stiu ce sa fac ca as vrea sa il ajut dar nu stiu cum...
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii, sfaturi... E dureros sa vezi cum o persoana draga se distruge singura.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| overdoseofdreams a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu familia lui, pentru ca numai asa il poti ajuta...el chiar daca se supara pe tine ca le spui parintilor lui mai tarziu o sa ii treaca si iti va multumi pentru asta...

7 răspunsuri:
| thereforyou a răspuns:

Incearca sa-l faci sa renunte de tot la asta, prin orice masura. Un prieten de al meu s-a spanzurat acum 3 saptamani, tot din cauza asta.

| katy a răspuns:

Pai daca trage pe nas e un caz pierdut.ori se detaseaza de prieteni ori va trebui sa te detasezi tu de el.

| kiss a răspuns:

Singurul sfat pe care ti-l pot da e sa vorbesti cu parintii lui pentru ca fara o internare la o clinica specializata nu scapa. doar asa il poti ajuta, alt ceva nu poti face. daca se poate cat mai repede, inainte sa faca alte tampenii. sad

Răspuns utilizator avertizat
| clauss a răspuns:

Anunta i parintii si mai departe la un control cu el acum cat inca nu-i depedent

| uzzi_6767 a răspuns:

Mai daca ii vrei binele si el se simte bine drogat lasa-l sa se drogheze sau nu stiu dulal un control ceva

| Giulia9015 explică:

Am uitat sa mentionez ca e orfan de ambii parinti. Iar cand am zis ca ma gandesc sa vorbesc cu familia lui ma gandeam la fratele mai mare. Si mai spun ca are cu mult peste 20 de ani.