| VecinaDeLa3 a întrebat:

Salut.Am o intrebare: am citit un articol mai demult conform caruia daca o pers de sex opus are pupilele dilatate cand te priveste inseamna ca te place. Deci, ce sa cred, e adevarat sau nu? Eu stiam ca pupilele se dilata cand lipsa de lumina si se contrag cand e multa lumina.(efectul camera obscura). Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Poate să aibă pupilele dilatate şi dacă-i este frică de tine. Iar dacă situaţia are loc în noapte târziu, efectul e garantat!
Ah... şi ecstasy-ul dilatează pupilele.
Aşa că nu, nu e adevărat, sau dacă e adevărat, nu poţi lua ca indiciu întrucât mai există un număr farte-foarte mare de motive pentru care un om are pupilele dilatate.

| Vizitiul a răspuns:

Da, este adevarat. Toata treaba cu dilatarea pupilelor este, de fapt, o reactie inconstienta la tot ceea ce ne atrage si ne creeaza emotii pozitive. Acest fenomen este insotit de arcuirea sprancenelor si o impresie a maririi ochilor.

| mihaibrasov a răspuns:

Banuiesc ca ai citit aceasta informatie pur stiintifica in revista Bravo sau Cosmopolitan... Stiinta ei de viata...

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Pupilele se dilată din mai multe cauze, iar una din ele este şi din cauza unor emoţii puternice. Asta nu înseamnă neapărat că dacă ai pupilele dilatate uitându-te la cineva îl placi.

| SatanaInIzmene a răspuns:

... si sa te mai uiti la nas. Daca are un praf alb, nu e zahar pudra, e coca! laughing

| deeeeeebora a răspuns:

Poate fi.din cauza sistemului nervos vegetativ simpatic.acesta are rol mai ales cand corpul nostru se afla in situatii neobisnuite.el se ocupa, de asemenea, cu dilatatul pupilei felicitari! vad ca ai cunostinte de anatomie

| Dunnamite a răspuns:

Pupilele se dilata de la mai multe "chestii". acool, droguri, oboseala... eu stiam ca iti lucesc ochii cand iti place de cineva! si cred ca are legatura cu Oxitocina, hormonul iubirii! ne imbata, ne da o stare buna... exact ca un drog!

| niku93 a răspuns:

Pupilele se dilata si atunci incerci sa minti(in legatura cu ceva mai serios) pe cineva.cu cat activitatea sistemului nervos e mai intensa cu atat pupilele ti se dilata mai mult.

| Anca2454545 a răspuns:

Bunahappy

Si eu stiam la fel, insa nu am vazut nicioadata lucrul asta.deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vad ciori mi se dilata pupilele, asta inseamna ca imi plac?