| XxKAMELIAxX a întrebat:

Am o intrebare care ma macina..si anume:de ce nu putem masura -corect- temperatura apei dintr-un pahar cu un termometru mare pentru cada de baie?
Pentru ca e mare? ..sa zicem ca si paharul e mare..deci? Ce parere aveti?
>-Daca cumva tinem termometrul mai de aproape, atunci termometrul va arata o temperatura mai mare/mica etc?(asta sa fie problema?)

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Eu am facut multa fizica hidaulica metrologie chimie chestii la viata mea m-au torturat profesorii apoi pun de vreo 15 ani in practică prin fabrici si uzine toate aceste informatii imbunătățindule și acumulând noi și noi experiențe și abilitati
Iti pot spune prin prisma faptului ca daca eu as gresi in ceea ce fac exista cazuri in care ar exploda boilăre mari care ar rade 10000 oameni i-as avea pe constință ar muri din vina mea.

Să înțeleg că te referi la un termometru banal simplu cel mai simplu cu putință gradat între 0*Celsius și 100 *C
să înțeleg că vorbim despre un termometru cu alcool sau mercur
cu tub capilar care indica pe o scară gradată temperatura respectiva.

în acest caz termometrul dacă este unul calitativ indiferent in ce lichid il introduci dacă el este fabricat să măsoare lichide
va prezenta temperatura la care a ajuns mercurul din interiorul lui încălzit de către acel lichid

să zicem că ai 50*Celsius atât într-o cadă mare cât și intr-un pahar cu apă
Dacă există destulă energie calorică și în pahar în cât să poată duce mercurul din termometru la 50*C atunci termometrul trebuie să se manifeste in cazuri similare in mod identic!

De ce ar fi cu putință ca acelaș termometru să indice diferite temperaturi!? Pentru că de fapt tocmai ce spuneam el prezinta realitatea el are un mercur in interiorul lui care se dilata sau se contracta direct proporțional cu realitatea.
Asta înseamnă ca tu ai alți factori care exercită asupra paharului tău șî îți fură din temperatura prin suprafața de expunere la contactul cu aerul care se afla la temperatura mult mai mica mai repede se răcește un pahar de cât o cada de apă
înafară de asta depinde si ce temperatura are termometrul
pentru că tu nu poți răci semnificativ băgând intr-o cadă cu apă un termometru mai rece de cât apa respectivă
dar dacă întroduci intr-un pahar cu apă un termometru care are 4*Celsius bine înțeles că el va fi un factor care va influența direct calitatea măsurătorii prin faptul el are nevoie să sugă energie calorică de undeva pentru a putea ajunge la temperatura de 50*C
si dacă el suge din tempratura din paharul cu apă care este deja racit de aerul din camera
atunci va prezenta că ai doar 40*C pentru că atât are apa din jurul bășicii cu mercur
pentru că apa respectivă din jurul lui a fost răcită chiar de termometrul respectiv. și are un grafic de scădere a temperaturii mult mai abrupt de cât apa din cadă pentru că dacă împarți suprafața de contact cu aerul la câți centimetri cubi de apă ai în pahar și câți centimetri cubi de apă ai în cadă vei vedea că suprafața prin care se disipă temperatura suprafața prin care se pierde temperatura în mediul înconjurător in comparație cu cada pe cemtrimetru cub în pahar este de 10000 ori mai mare
Acum să luam și celălalt factor paharul! când ai pus apa în pahar paharul ce temperatură avea?
paharul avea 12 *C ceea ce a făcut să scada temperatura apei pe când cada deja ajunsese la aceeasi temperatură cu apa din ea!

Nu ai respectat norme elementare de fizică de clasa a-VII-a

Acum ca să înțelegi cum ar fi fost normal să procedezi daca ai fi sa ai rezultate asemănătoare atât în pahar cât și în cadă

tu trebuia ca paharul si termometrul să le ții de la încput doar în cadă fără să le scoți niciodată deasupra apei din cadă
Acum dacă tu băgai termometrul în gaură paharului si chiar dacă ai fi ridicat paharul 1cm pentru ca gura lui să iasă afară din cadă

în acel moment ai fi văzut că ai temperatura aproape asemănătoare atâț în paharul respectiv cât și in cada respectivă

Si chiar dacă ai fi scos paharul de tot împreună cu termometrul din cadă in primele să zicem 10 secunde termometrul cu mercur sau alcool ar fi prezentat temperatura citita cea la care se afla in acel moment paharul impreuna cu lichidul din el si termometrul.
bine inteles scăzând mult mai brusc temperatura din pahar față de cea din cadă!

Hai să îțî explic și altfel focul de sub o oală cu ciorbă are 2000*Celsius eu de ce pot să mai bag încă mâna în oala respectivă chiar dacă am dat drumu la foc de 10 minute!?
pentru că ia un timp temperaturii să se propage în material!
Imi vine să plâng când văd starea școlii românești din ziua de azi chiar nu se mai face carte deloc. daca eu nu as fi stiut lucrurile acestea in clasa a 7 sa as fi ramas cu siguranta repetent.
si nu sm fost un elev prea stralucit ci aveam doar 475377543273747374327475838 asa aratau notele mele la fizica
La matematica aratau in felul asata 434354353454345656543725555555

| XxKAMELIAxX explică (pentru zilog):

Intr-adevar graiesti.Multumesc mult pentru comentariu! ( :

| zilog a răspuns (pentru XxKAMELIAxX):

Multumesc