| Anonim21321 a întrebat:

Help! Un termometru etalonat gresit indica -15 grade C cand este introdus intr-un amestec de apa si gheata si 110gradeC cand este introdus in vaporii apei care fierbe la presiune normala. Ce valoare va indica termometrul cand temperatura reala este de 20 grade C? Care este temperatura reala cand termometrul indica 0gradeC? Va rog ajutati-ma.
Este pentru o prietena.happy

3 răspunsuri:
| Anonim21321 explică:

Pai el are ciuda pe clasa prietenei mele nu stie de ce si le da teme aiurea si grele

| gabrielgypps a răspuns:

Este pentru prietena ta tema pentru acasa la fizica.
daca apa fierbe la presiune normala la exact 100 grade celsius si termo indica 110, merge pe plus cu 10 in plus, deci la 20 grade va arata 30.
apa ingheata la 0 grade deci apa cu gheata are mai mult de 0, sa zicem 1, iar el indica -15.deci cand indica 0 grade, temperatura reala ar fi de 15 grade.
tutusi fiind vorba de un termomentru stricat care are pe minus o eroare de 15 grade minus si pe plus una de 10 grade plus, nu vom stii niciodata temperatura reala deoarece nu respecta un tipar fix,+.-.
asa sa-i spui la profesor, exact cum am zic, un termometru stricat in halul asta nu este de incredere. sa-mi scrii aici ce a raspuns.

| Betty_5456 a răspuns:

Multumesc pentru raspuns! Dar l-am primit prea tarziu si nu i-am putut arata profesoruluibig grin