| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru voi: cine a aparut primul, oul sau gaina. Cum vedeti voi aceasta intrebare. Puteti sa comentati intrebarea?

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Intrebarea asta a intrat deja in marile mistere ale stintei!
poti vedea si aici :
http://www.descopera.ro/stiinta/3286690-10-mistere-ale-stiintei

E imposibil de zis cu certitudine, dar teoria evolutiei iti da o mana de ajutor
Pasarile au evoluat din dinozauri...care au evoluat incet, avand in vedere ca dinozaurii se inmulteau prin oua, parca e mai plauzibil ca oul sa fi fost primul
*si da. sunt plictisit :P*

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Deja vad intrebarea asta a nu stiu cata mia oara! Mi s-a facut prea lehamite de ea ca s-o mai si comentez. Daca te osteneai sa dai un search la "cauta intrebari sau raspunsuri", precis bagai si tu de seama ca s-au mai gasit destui inaintea ta s-o puna.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Oul,deoarece primul ou a fost facut de o reptila si dupa cum stii pasarile au evoluat din reptile.winking
Pa pa

| allllexaaaa a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Pai si prepelita s-a nascut din ou.

| KevinAnthony a răspuns:

Oul a existat înaintea găinii. Cheia enigmei milenare constă în faptul că materialul genetic nu evoluează pe parcursul vieţii unui organism viu, în consecinţă prima pasăre care a devenit găină a trebuit, mai întai, să existe ca embrion în interiorul oului.

| MyMyutza a răspuns:

Oul deoarece din el a iesit gaina.

| allllexaaaa a răspuns (pentru MyMyutza):

Si gaina iese din ou

| niko9918 a răspuns:

Eu sunt 100% ca oula fost mai intai, iar nimeni nu ma poate contrazice, profa mea spune ca nu e asa, ea fiind de biologie, dar e si logic si teoretic ca primul a fost oul...