| never4u_2072 a întrebat:

Salut, am o intrebare mai ciudata si nu stiu cum sa o formulez asa de bine dar sper sa intelegeti, suna cam asa: x inoatra intr-un bazin cu o adancime de 2m, iar y inoata intr-un bazin de 4m. X depunde mai mult efort ca sa ajunga de la un capat la celalt al bazinului ca si y, nu? Ideea e ca daca apa e mai adanca trebuie sa depui mai mult efrot ca sa inoti, nu? Scuze daca nu am postat unde trebuie.

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Presiunea executata asupra oricarui corp scufundat in apa creste proportional si cu adancimea. Miscarile inotatorului in apa vor intampina rezistenta apei in fata acestora si in jurul partilor corpului. Asupra corpului introdus in apa actioneaza atat greutatea corpului, cat si presiunea hidrostatica, numita si portanta, care influenteaza aparatul respirator.
http://www.revistamagazin.ro/content/view/2548/31/
http://www.scribd.com/doc/18149096/16302565an1cursdeinot

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Efortul depus, chiar de acelasi inotator, este proportional cu lungimea parcursa in bazin si nu cu adancimea bazinului de inot