| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare mai ciudata...defapt ciudata ca nu i gasesc eu raspunsu.
Nici macar nu stiu la ce categorie mergea sa fie pusa.Imi cer scuze dar nici nu stiu cum s-o formulez intrebarea incat sa intelegeti la ce ma refer.
Mereu cand vorbesc la telefon sau microfon cu cineva am vocea diferita in comparatie cum o am in realitate.Nu suna urat nici la microfon etc dar nu inteleg de ce e atat de diferita fata de realitate.Mama tata prietenele mele etc o au la fel si in realitate si la telefon dar la mine suna atat de diferit!
Multi spun ca in realitate am o voce extrem de frumoasa de ce nu o pot avea la fel si cand vorbesc la telefon? La telefon mereu suna ca si cum as fi ragusita pecand in realitate nu.Intelegeam daca era numa de la telefonul sau microfonu meu da chiar la absolut toate suna la fel.
Mai este cineva in situatia mea? sper sa intelegeti intrebarea
Cine ma lamureste promit ca i dau funda.

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Probabil toți am avut acest gen de experiență. Ascultăm o înregistrare a unei discuții purtate de noi cu niște prieteni. Insistăm că vocea sună ciudat și nu seamana deloc cu a noastră, dar toți ceilalti consideră că nu există mare diferență. Din contra, ripostează prietenii : " A ta sună corect, dar a mea sună diferit"

Se pare că tiparul de respingere a propriei voci este universal valabil. Există oare și o explicatie medicală? Da. Vorbirea începe din laringe, unde sunt emise vibrațiile. O parte dintre vibrații sunt transmise prin aer, asta este ceea ce aud prietenii tăi și ceea ce se înregistrează pe suportul audio când vorbești. O alta parte a vibrațiilor este direcționată prin fluidele și solidele capului.

Urechea internă conține fluide, urechea medie este plină de aer. Laringele este și el înconjurât de țesuturi noi pline de lichid. Sunetele se transmit prin aer altfel decât prin lichide sau fluide, de aici diferența pe care o percepem între vocea înegistrata și vocea noastră ca atare.

Specialiștii arată că purtam în cerier o memorie internă a propriei voci și că aceasta este invariabil mai bogatp în noante decât tonurile pe care le auzim pe suporturile audio. Să ascultam o înregistrare a propriei voci e ca și cum am asculta simfonia favorită la un batran radio – sunetul e uşor de recunoscut, dar pare doar o imitație palidă a melodiei adevărate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu toata gura.

| ℓαυяα a răspuns:

Si mie mi sa pare la fel. dar stai linistita, ti se pare tie doar. mai ales ca altii iti spun ca ai voce frumoasa, doar nu mint happy

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Toti avem senzatia asta :-J realitatea e ca vocea ta suna exact cum te aud ceilalti, tu o auzi altfel.

| KDily a răspuns:

Poate nu te-ai spalat pe dinti big grin mai incearca odata dupa ce te speli pe dinti sa vezi ca o sa fie vocea la fel ca si in realitate tongue... doamne, ce intrebari stupide. Incarci TPU`ul aiureawinking Normal ca suna diferit vocea la orice om!

| BoogdanN a răspuns:

Sall si fratelui meu i se intmpla asta eu cred ca este de la polipii foarte mari el ii are foarte mari si din aceasta cauza vocea se aude diferit la telefon sau la microfon.Cred ca din aceasta cauza vocea se schimba total. Sper ca te-am ajutat.