| Gogu06 a întrebat:

Care este cea mai adanca adancime la care au reusit oamenii sa ajunga cu echipament? roboti, submarine etc

Răspuns Câştigător
| NesquikDuoSpecial a răspuns:

10.898 FUNDA ADANCA? Am răspuns. Prima puppy dog eyes

14 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Fundul Gropii Marianelor, gaura Challenger, este cel mai adanc punct cunoscut noua. Anul trecut, James Cameron, Regizorul si producatorul filmului Avatar, aventurier, descoperitorul unor mari comori($) stravechi si a Titanicului, a ajuns pe fundul oceanului, cu un mini submarin de cercetare, si a descoperit ca pana si acolo este viata, la 10.911 metri adancime.(+- 40 metri)

| Azµre a răspuns:

Citez!
James Cameron este "prima persoana din lume care a atins fundul oceanului, singur, in cea mai adanca zona din scoarta terestra, la o adancime record de 10.898 de metri, luni, 26 martie, la ora locala 07.52 (duminica, 25 martie, ora 22.52 GMT)", a anuntat, de la Washington, acest grup american specializat geografie si stiinte naturale.
http://stirileprotv.ro/......nelor.html

submarin 1960

Submarinul din 1960

La 23 ianuarie 1960, locotenentul american Don Walsh si oceanograful elvetian Jacques Piccard au plonjat in Groapa Marianelor. Ei au pornit de pe nava militara americana Trieste si au atins cu submarinul lor scoarta terestra, unde au putut sa ramana doar 20 de minute, intr-un univers intunecat de vasul de deasupra lor.

| drhotzu a răspuns:

10911m - cel mai adanc loc de pe planeta...
si au fost chiar si oameni: perimii fiind Jacques Piccard si Don Walsh in ianuarie 1960... atunci ei au descoperit ca exista viata marina chiar si la adancimea de 11km sub nivelul marii, desi pana atunci toti erau siguri ca la o asemenea adancime nu poate traii nimic!

| NesquikDuoSpecial a răspuns:

Pana la fundul Gropii Marianelor. Putini ies fara probleme de sanatate acolo datorita presiunii. FUNDA ADANCA? puppy dog eyes

| Gogu06 explică (pentru NesquikDuoSpecial):

Cat de adanca?

| Zεflεmitoarεa a răspuns (pentru NesquikDuoSpecial):

Cerşetoare.

| NesquikDuoSpecial a răspuns (pentru Zεflεmitoarεa):

Haha. Era dreptul meu pentru. ca am raspuns prima corect!

| Zεflεmitoarεa a răspuns (pentru NesquikDuoSpecial):

Şi ce contează?
Ăla dacă vrea dă fundă cui vrea.
Parcă mănânci funde, cerşetoareo.

| sabin89 a răspuns (pentru Zεflεmitoarεa):

Ai zis bine "funde". Asta e pluralul corect, nu funduri.

| Zεflεmitoarεa a răspuns (pentru sabin89):

,, Funduri " sună oricum naşpa.
Dar ce contează? laughing

| NesquikDuoSpecial a răspuns (pentru Gogu06):

10.898 FUNDA ADANCA? Am răspuns. Prima puppy dog eyes

| ovidiu8msn a răspuns:

Pe fundul oceanului. Daca am ajuns pe luna, crezi ca nu suntem in stare sa ne scufundam prin oceane?

| zeulzamolxe666 a răspuns:

10-15 cm.echipament DUREX!

| DigiMind a răspuns:

Cea mai adanca adancime? laughing))))))
Cred ca ai vrut sa spui "cea mai deluroasa vale", dar nu ti-a iesit laughing

| Gogu06 explică (pentru DigiMind):

Da, am scris in graba si am dat post, imi cer scuze tongue