| Aurelian_Sebastian_1990 a întrebat:

Am si eu o intrebare Pamantul este rotund sau oval?

Răspuns Câştigător
| laurthelegend a răspuns:

Pamantul este mai turtit la cei doi poli si mai bombat la ecuator
Sper ca te-am ajutat!
Fundita?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Biblia zice ca e plat :)
"12 El va înălţa un steag pentru neamuri, va strânge pe surghiuniţii lui Israel şi va aduna pe cei risipiţi ai lui Iuda de la cele patru capete ale pământului. " www.goo.gl/hmpm6N

"El va ridica steag pentru neamuri şi va aduna pe cei risipiţi ai lui Israel şi va strânge la un loc pe cei împrăştiaţi ai lui Iuda din cele patru colţuri ale pământului." (Isaia 11:12)

Daniel 4
10 Iată vedeniile care mi-au trecut prin cap când eram în pat. Mă uitam şi iată că în mijlocul pământului era un copac foarte înalt.
Ezec 31.3; Dan 4.20;
11 Copacul acesta s-a făcut mare şi puternic, vârful lui se înălţa până la ceruri şi se vedea de la marginile întregului pământ.

"Ca să apuce pământul de colţuri şi să scuture pe nelegiuiţi de pe pământ?" (Iov 38:13)
"Când El privea până la marginile pământului şi îmbrăţişa cu ochii tot ce se află sub ceruri," (Iov 28:24)

ateilor recomand ceva very funny despre pamantul plat https://www.youtube.com/watch?v=wppjYDj9JUc

| StefanAdrian911 a răspuns:

Pamantul este Rotund.
Fernado Magellan a afirmat acest lucru.

| Temmp0 a răspuns:

E oval pe orizontala.