| adrian1419 a întrebat:

Intrebare pentru religiosi:
Pamantul e rotund sau plat?

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tare intrebarea, sincer eu cred ca e cubic asa cum e mintea unora de pun intrebari "inteligente" pe aici pe la religie. Cica ii fac "praf" pe "religiosi" cu "coltura" lor. Pai mai copilasi deochiati la minte, numa prin evu mediu se zicea ca pamantu e plat ca in rest si Moise stia ca e "aproximativ" sferic (rotund). Si fiindca eu nu le am cu geometria stiu ca pamantul are in realitate o forma de PARA cu partea mai mica in jos. Dar eu is conservator, ramane cubic neamule.

| OnuOnulică a răspuns:

Rotund.

| milan9 a răspuns:

Oamenii de stiinta l-au considerat rotund, Scriptura de mii îl consideră sferic... happy

| Scarbo a răspuns (pentru milan9):

Biblia il considera rotund (cercul rotund ) iti spune ceva? Aia e din VT, dar in NT, diavolul l-a ispitit pe iisus si l-a adus pe un munte, de unde putea vedea toti oamenii, deci nu putea vedea toti acei oameni numai daca pamantul era plat, e o chestie de logica. Sau apcalipsa 8:1, cele 4 colturi ale lumii pot fi considerate punctele cardinale, (NSEV), dar mai poate insemna si ca pamantul are 4 colturi, numai cel care o fi scris idee poate intelege dar ma indoiesc ca era vorba despre punctele cardinale, imd caut si citatul din VT.

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Nu mai minti ca te vede doamne doamne. Rotocolul pamantului inseamna bolta cereasca, adica un semicerc asezat pe o dreapta (orizontala, in cazul asta), unde semicercul e cerul si dreapta e Pamantul, care apropo, sta pe niste stalpi, aia de se clatina cand nu stiu ce.

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada, crezi ca are rost sa contrazici daca nu stii? Vezi, acestea sunt momentele in care cadem in derizoriu. Brusc, peste noapte, domniile noastre avem cunostinte biblice la nivel academic. Fara nici o dorinta de a spune altceva decat cele scrise, omul (Milan) are dreptate si tu nu ar trebui sa iti poti permite sa faci misto de pe pozitia necunoscatorului...

Biblia descrie pamantul ca fiind sferic (ai idee cu cati ani inainte ca stiinta sa afle ca pamantul nu arata ca o farfurie?) iar eu am mai spus cum si in ce fel. Da, pe vremea aia nu exist cuvantul sfera (nici terroid, nici teluroid, geoid-para sau alte descrieri ). Dar, din fericire, Biblia este completa. Ea vorbeste despre cele 4 "colturi" ale Pamantului (Isaia 11:12, Apocalipsa 7:1 si altele) - punctele cardinale, apropo. Termenul in ebraica este KANAPH (extremitate) iar echivalentul din greaca este si mai clar (GONIA), care inseamna extremitatati - orientate in directii diferite). Ne prezinta, daca iti folosesti imaginatia, 4 extremitati ce sunt orientate in directii diferite. Daca tragi "cercuri" peste ele, incep sa se intrevada cadranele (le vezi?) si obtinem astfel o sfera de toata frumusetea, dar si ceva de rumegat pentru diseara...

La multi ani si un an nou mai bun - cred ca nu am apucat sa ne salutam inca...

| Mădă0611 a răspuns (pentru martzian):

Eu n-am zis nimic de colturi, asa ca tu te bagi in seama ca sa zici nimic, de fapt sa arati ca stii, crezi ca stii, daca chiar te-as crede, eram pocaita deja, dar asta n-o sa se intample niciodata; biblia e o carte de basme care e mereu "corectata", ca sa dea bine. Nu mai visa sfere, vezi ce credea lumea despre lume la vremea respectiva, dar ca basmul sa ramana in picioare sunteti in stare sa mutati stalpii se sub lume pe lume. Ti-am mai zis ca tu subestimezi cam multi oameni, doar pentru ca folosesc cuvinte simple, nu iti spun de ce folosesc acei oameni anumite cuvinte, dar cred ca s-a aprins un beculet, sper sa se stinga repede. Sa te vad, unde scrie ca e sferic?

Da, da, la multi ani si toate alea, multumita unui "frate" de-al tau sarbatorim trecerea in noul an intr-o zi fara rost, un fel de miecuri dupa amiaza, cand unul dintre echinoctii sau solstitii trebuia sa faca trecerea in noul an, mda... oh go on

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

Problema pocaintei tale este una personala. Daca nu ti-ar pasa nu ai mai fi aici. Dar, asa cum spuneam, te priveste pe tine si pe Dumnezeu.

Nici nu te-am intrebat nimic de colturi, ci doar te-am completat, ti-am oferit o informatie care ti-a aratat ca Milan spune adevarul.

"Ti-am mai zis ca tu subestimezi cam multi oameni" - Te rog sa verifici raspunsurile mele. Dau raspunsuri serioase si insist doar (sau mai ales) oamenilor cu potential. Sunteti destepti si va duce capul, tocmai de aceea ma roade sa va stiu ignoranti si fara Dumnezeu.

"Sa te vad, unde scrie ca e sferic?" - Te-as intreba eu, mai intai, care este termenul in ebraica sau greaca veche pentru sferic. Biblia descrie forma pamantului asa cum este ea - una care merge dincolo de sferica (in sensul pur geometric) - daca o luam exact. Textul Scripturii descrie forma pamantului in asa fel ca nimeni sa nu poata spuna... "terroid si nu sferic". Sferic este definitia generala, ca pentru omul simplu. Vezi explicatia mai sus, e un minimum de geometrie...winking

O seara frumoasa si Dumnezeu sa te binecuvinteze!

| Mădă0611 a răspuns (pentru martzian):

Dupa cum ti-am zis, stiu ce credea lumea la vremea respectiva despre Pamant, asa ca acele colturi ale Pamantului cred ca doar de cativa ani sunt puncte cardinale, si sa fi fost asa, desi ma indoiesc ca niste unii ar fi putut gandi ceva, sub Pamant e un hau, deasupra e un rotocol, sunt si niste stalpi pe acolo. In biblie sunt mai multe versete in care se spune ca e fix cum credeau unii si altii acum cateva mii decat cum vor unii sa para acum, ca ar fi sferic, sau "terroid", ma mir ca nu scrie ca Soarele e o stea de marime mijlocie si ca noi ne rotim in jurul lui, nu el in jurul nostru, sau poate scrie, doar un cuvant are enjpe sensuri, trebuie doar sa cauti unul care iti convine, daca nu gasesti, inventezi o expresie si hopa, in biblie se vorbeste despre coliziunea galaxiei noastre cu Andromeda, smug de asta unii cauta cuvantul "original".

O seara frumoasa si Dumnezeu sa te binecuvinteze!

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

"O seara frumoasa si Dumnezeu sa te binecuvinteze!" - Multumesc.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pamantul are o forma binedefinita si nu e o intrebare pentru categoria religie, raspunsul la aceasta intrebare nu va destepta pe altul sau va face vreo minune in plan material sau spiritual; ceea ce conteaza e ca 2 mp ne sunt suficienti si numai gandul la moarte ne uneste cu vesnicia

| PedoBarbie a răspuns:

Nu sunt religios, dar Pământul e bombat.

| martzian a răspuns:

Pamantul nu este nici rotund si nici plat. Probabil ca aveti nevoie de informatia asta! happy

| Skylar a răspuns (pentru martzian):

Vai...ce ne-ai umilit...

| martzian a răspuns (pentru Skylar):

Gogule, probleme ma? laughing

De ce te consideri umilit? Si de ce te crezi a fi tinta a acestui raspuns? Raspunsul meu e simplu si corect. Daca ai ceva de obiectat te rog sa o faci, fara sa te pui in situatii neplacute.

| Skylar a răspuns (pentru martzian):

Raspuns simplu si corect? Raspunsurile corecte au argumente logice si omogene.

| martzian a răspuns (pentru Skylar):

Dupa cum spuneam... Ma poti oricand contrazice. happy

| Skylar a răspuns (pentru martzian):

Poti sa ma contrazici oricand* invata romana

| martzian a răspuns (pentru Skylar):

Draga desteptule, ne poti explica si de ce formularea mea nu este corecta dpv gramatical? happy

| martzian a răspuns (pentru Skylar):

PS: Nu m-ai contrazis. Nu poti mai mult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul are o forma de geoid istețule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Platlaughing, eh mai in gluma mai in serios e geoid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai nici eu nu mai sant sigur.am setit intro poezaie; e luuung pamantu.ba e lat.deci nu stiu ci sa mai cred.

| Scarbo a răspuns:

Plat asa scrie in noul testament, prosti sunt ateii aia satanisti si prosti care zic ca pamantul are forma de elipsoid de rotatie, geoid, turtit la cei 2 poli si bombat la ecuator.

| Silviuloan a răspuns:

Nu,e patrat. Da ce-ti veni sa pui o asemenea intrebare?

| HowdidIgethere a răspuns:

Cand citesc de astea imi vin in minte caii care se tavalesc. Cred ca motivatia e aceeasi.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Nu trebuie sa fii nici om de stiinta nici religios ca sa elimini teoria ca este plat. trebuie doar sa te sui pe o cladire dintr-aceea din emiratele arabe de unde se poate vedea curbura pamantului...sau sa te uiti la niste poze facute de acolo.
iar daca vrei sa vezi forma exacta a pamantului, te uiti la poze facute din spatiu, unde este, dupa cum ti s-a spus, geoid.

Răspuns utilizator avertizat
| sempreinvolo30 a răspuns:

Isaia40:22" El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului
"

| Dandanache a răspuns (pentru sempreinvolo30):

"Isaia40:22" El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului "

Ok. Si daca e un taler rotund, ca in mitologia babiloniana?

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Baylonianmaps.JPG

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Dandanache):

Cu ce te ajuta la nivel practic sa afli cat de rotund este pamantul?

| Dandanache a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Nu e vorba de cat de rotund e, ci daca e rotund planimetric sau rotund sferic. Adica daca e cerc sau sfera (geoid). Pentru ca, daca luam primul caz, Biblia nu face altceva decat sa preia un cliseu cultural prezent in religiile Orientului Apropiat. O conformare. Daca luam cazul al doilea, atunci autorii Bibliei stiau ceva ce contemporanii lor din Egipt si Mesopotamia nu stiau. O revelatie. Asadar, e utila solutionarea acestei probleme de geometrie (plana? sau spatiala?), nu pentru o nota buna la matematica, ci chiar pentru orientarea spirituala.

| RisenLight a răspuns:

Intrebari retorice si de **** (poftim rima happy )

| eustefan a răspuns:

Eu sunt credincios si cred ca pamantul e rontund(nu chiar rotund e mai turtit la poli si mai bombat la ecuator).

| alexSMK44 a răspuns:

Rotund

| Stanc_Antonio_1982 a răspuns:

Pentru unii pamantu e doar pamant. laughing)
Pt mine pamantu e aproape rotund....nu e chiar rotund. happy

| martzian a răspuns (pentru Stanc_Antonio_1982):

Prietene, pamantul nu este nici aproape rotund si nici rotund. Fa pasi ca esti pe langa! happy

| Stanc_Antonio_1982 a răspuns:

Cele 4 colturi nu rezulta a fi sferic...deci martianule ai dato iar in bara. laughing)))

| martzian a răspuns (pentru Stanc_Antonio_1982):

"Cele 4 colturi nu rezulta a fi sferic...deci martianule ai dato iar in bara" - Nu ma asteptam sa inteleaga toti. Te rog sa recitesti si sa nu ne umpli de talent. happy

"deci martianule ai dato iar in bara." - mda. Am "dato"... laughing

| Stanc_Antonio_1982 a răspuns:

Esti slab martzianu....nu mai baga pe cineva pe care nici macar nu-l simti...tu si restul care faceti parte din ADN-ul lui Satan. happy
Ca daca ar fi ca cineva sa-ti faca rau imediat ti-ai da seama ca de fapt tu si restul facem parte din el...laughing)
Si pentru ca Dumnezeu se razbuna si pana la urma urmei tot voi ziceti zicala aia...
pana la Dumnezeu te mananca sfintii...asa ca razbunarea face parte din noi! happy
Nu din Dumnezeu vostru aburitor. laughing)

| martzian a răspuns (pentru Stanc_Antonio_1982):

Si, ca sa nu crezi ca am timp de pierdut, esti penalizat pe motiv de nesimtire. Bunul simt nu este arestat de catre crestini. Daca nu poti fi respectuos, vei fi tot mai singur.