| morcov_8065 a întrebat:

Salut, as avea si eu o intrebare.Intr-o seara uitandu-ma la un film am vazut cum actorul principal isi desfasura actiunea in liniste cu o batista cu un fel de substanta in ea, era suficient decat sa le o puna la gura. asa ca exista cineva care imi poate spune ce-i substanta aia, am si eu o nelamurire sau filmul ramane film.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate a fost imbibata cu eter, acesta te adoarme. Numai bine!

| Klepto a răspuns:

Cloroform?

| carminaburana43 a răspuns:

Vrei sa zici ca a pus ceva pe batista cu care si-a ametit sau a adus victima in stare de inconstienta? Pai a facut cu cloroform.
este un lichid incolor, inflamabil cu un miros dulceag. Are o densitate mai mare ca apa, fiind solubilă numai în solvenţi organici. Vaporii de cloroform prin inhalare determină pierderea cunoştinţei şi reducerea sensibilităţii la dureri. Datorită efectului toxic asupra inimii, ficatului şi altor organe interne, în prezent nu mai este folosit ca narcotic. Se presupune că ar avea şi un efect cancerigen.

| express11 a răspuns:

Eter,sau formol precis!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce actiune, ce gura? o_O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu era nici-o substanta bre, punea decit apa iar actorii isi intrau in rol, asta ca nu ai stiut sa formulezi intrebarea, ce fel de substanta este aceea care daca o inhalezi te adoarme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o batista plina cu muci! Iti dai seama ca victimei i se facea rau instantaneu, lesinand de scarba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cloroform este substanta folosita de actorul din filmul tau, cred.

| razvan_3732 a răspuns:

Amoniac

| razvan_3732 a răspuns:

Amoniacul are un miros intepator de la care lesini rapid!

| lucianoxxl a răspuns:

Pai... exista o anumita subtanta numita morfina sau derivata din ea (dupa cum am inteles) care are efect de drogare (te adoarme).
Deci in concluzie aceasta substanta exista si in realitate.

| Catalin_Manea_1977 a răspuns:

Cloroform sau eter. filmul e film pentru ca in realitate ar putea aparea complicatii, ca de exemplu inghitirea limbii