| KNz9898 a întrebat:

Salut caut un documentar, film despre iarna de acum 1000 de ani! Cum erau iernile stramosilor nostri? Dau funda cine imi da mai multe detalii despre cum era iarna altadata! Era aspra, era lipsita de precipitatii?! DAu funda!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Informatii strict despre paleoclimatul din secolului 11 pe teritoriul actualei Romanii nu cred ca vei gasi pe internet! In schimb, vei gasi destule materiale( articole, documentare video) avand ca subiect paleoclima planetei.

Din continutul articolelor pe care le-am citit iti pot spune ca, acum 1000 de ani (sec.11),clima Europei era mai calda decat este in prezent( temperatura apei si a aerului era cu 3-4 grade mai ridicata decat in prezent). Racirea climei in Europa centrala si de sud est s-ar fi produs in prima parte a secolului 13 (clima continentala :ierni foarte reci si veri calduroase).