| Teoo14 a întrebat:

Cine ma poate ajuta la o intrebare. De ce are Pamantul camp magnetic?

Răspuns Câştigător
| TychoB a răspuns:

Campul magnetic al pamantului este generat (de curenti electrici - ca orice camp magnetic) in miezul exterior lichid, format din fier si nichel care se comporta ca un dinam.

| sabin89 a răspuns (pentru TychoB):

Cum vine asta: "miezul exterior"? Un miez, prin definitie, este inauntru, deci interior.

| TychoB a răspuns (pentru sabin89):

Am incercat sa traduc din engleza. http://images1.wikia.nocookie.net/......ection.jpg

| sabin89 a răspuns (pentru TychoB):

Da, banuiam la ce se refera. Poate ca in romaneste ar suna: "Partea exterioara a miezului" sau "Invelisul exterior al miezului". Zic si eu.

8 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Hmm..interesanta intrebare. Se presupune ca, campul magnetic terestru ar fi generat datorită miscarii in convectie a sarcinilor electrice prezente în structura nucleului exterior. Dar practic nu a fost demosntrat niciodata ca un fluid bun conductor electric aflat în miscare de rotatie si convectie poate genera si întretine un asemenea camp magnetic. Deci in concluzie avem doar teorii, nedemonstrate din pacate. Si avem si o Planeta Venus, foarte asemanatoare din punct de vedere al constructiei geologice cu Pamantul, dar care nu are camp magnetic. Eu unul nu cred in teoria aceasta, dar cel putin momentan este acceptata ca fiind cea corecta

| WhatheWow a răspuns:

Nu doar pamintul are cimp magnetic ci si soarele si mai clar fiecare corp ceresc care se invirte. Magnetismul e o forta care se naste din aceste miscari de rotatie. Spatiul nu este vid ci plin de energii (electricitate, magnetism, microunde, radiatii ) si toate intr-o anumita combinatie cu miscarea de rotatie formeaza gravitatia. am sa-ti dau o idee si un exemplu : de exemplu cometele, asteroizii care nu au o miscare de rotatie regulata, chiar daca au miezul din fier sau orice alt metal, nu se pot mentine intr-un anumip punct singure cu exceptia celor mentinute de forta de atractie pe orbita altui corp, hoinarind prin univers. La aceste corpuri lipseste magnetismul asa cum il stim cu doi poli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

daca era tradusa in limba noastra-i o comoara, era mai de pret

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea lui Ampere:`orice curent electric(sarcina electrica in miscare) produce un camp magnetic; sensul sau este dat de regula surubului drept`;
pamantul este incarcat pozitiv si se roteste in sensul invers al acelor de ceasornic...salut

| Giulia_7179 a răspuns:

Campul magnetic nu lasa radiatiile din soare sa ajunga pe pamant. Fiecare om, organ are un camp magnetic. este vital. Nu exista viata fara camp magnetic.