| anonim_4396 a întrebat:

Au computerele un camp magnetic puternic? Adica...sunt daunatoare din punctul asta de vedere?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Nu sunt daunatoare, frecventa de emisie a undelor electomagnetice la computere paradoxal este mai mica decit la un telefon nobil. Pune pe computer un aparat de radio si pune un tel pe aparatul de radio si vei constata momentul in care apar frecventele emise prin zgomote in difuzor. La computer mai intervine si faptul ca sursele generatoare de frecvente mari sunt ecranate si ecranele sunt puse la masa deci emisia lor in exterior e aproape nula.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Computerele in cutie metalice si pamantate sunt ecranate, deci nu prea dauneaza. Un laptop radiaza mai mult.
Componenta daunatoare este ECRANUL, care-ti poate distruge vederea! Mai ales cele clasice, cu tub si tun de electroni, precum si cele cu plasma!
Cele mai putin daunatoare sunt (la ora actuala) cele LCD.
Statul indelungat la computer dauneaza insa mult mai mult, psihicului!

| tttitooorp a răspuns:

Nu.

| leluc a răspuns:

Sunt daunatoare. Ca si mobilele, televizoarele si tot ce merge in jurul nostru. Intr-o masura mai mica sau mai mare, toate sunt daunatoare. Este bine sa nu ai computerul in camera in care dormi, dar daca el exista in camera de somn, atunci sub nici o forma sa nu dormi cu el deschis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Leluc a răspuns:
Sunt daunatoare. Ca si mobilele, televizoarele si tot ce merge in jurul nostru. Intr-o masura mai mica sau mai mare, toate sunt daunatoare. Este bine sa nu ai computerul in camera in care dormi, dar daca el exista in camera de somn, atunci sub nici o forma sa nu dormi cu el deschis.

Mai mare prostie decat asta nu am auzit, cum adica sa nu dormi cu computerul deschis? Nu te supara, cate clase ai?

"pamantat" = impamantat, de la introdus in pamant vine, pentru ca tot curentul electric care te poate afecta fizic sa se duca in pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nicio legatura cu "campul magnetic". Cel mult ar putea fi vorba de emisii electromagnetice, dar acelea sunt neglijabile ca valoare. Cea mai nociva (mai ales pentru ochi) este radiatia ecranului- fasciculele de electroni care insotesc radiatia luminoasa.