| eaemonica a întrebat:

Credeti ca visele lucide pot fi influentate de lumina din camera? Sa spunem ca las lumina aprinsa si ca ma ajuta sa visez lucid mai mult sau mai repede.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu am idee, dar somnul ar trebui sa se faca in lipsa luminii caci asa se zice ca este cel mai odihnitor. Nu stiu ce intelegi prin somn lucid, dar te anunt ca somnul este si multi au trait si stiu asta diferit in functie de pe care parte a capul dormi, de obicei cand vei dormi cu fata in sus vei observa ca ai cosmaruri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Visul lucid e o iluzie a ta.

| Marbea a răspuns:

Visele de dimineata le tii minte, cred ca la asta te referi cand spui lucide. Si nu are nici o treaba lumina decat ca te poate deranja si nu poti adormi. Bine ar fi sa nu visezi pentru ca asa creierul se odihneste, cu cat visezi mai mult cu atat esti mai obosit dimineata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Marbea):

Greșit. Mai citește. Somnul cu perioade de REM, mișcări rapide ale ochilor și vise sunt foarte importante pentru calitatea somnului.

| DANNY1004 a răspuns (pentru sadrian46):

Visele lucide sunt reale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cum deosebești un vis lucid de unul ne lucid?
Te rog, explică.

| Celcestietot a răspuns:

Am avut și pe întuneric, totul tine de propria persoana, cred că atât de conștient cat și de subconștient.

| Gabyireal a răspuns (pentru sadrian46):

Reality checks numara-ti degetele de la mana sau observa mana