| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am gasit intamplator pe YouTube ceva despre visele lucide, eu habar nu aveam de ele pana acum, si mi-am dat seama ca am avut ceva de genul, dar nu chiar un vis lucid adica eram constient ca visez, dar nu puteam controla ce se intampla.

Ce pot face sa am un vis lucid pe deplin?

8 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ai primit unele raspunsuri de 2 lei, si unul bun, scris prost (ca si ordine).
Trebuie sa faci mai multe lucruri, si daca vei cauta pe net, in engleza, vei gasi destule articole care sa te ajute.
In primul rand, cel mai important, este sa-ti creezi un jurnal de vise.
In el vei scrie tot ce visezi.
Cum te trezesti dintr-un vis, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa iei acel jurnal, un pix, creion, o pana, ce vrei, si sa scrii acolo, tot, absolut tot, cat mai detaliat.
Trebuie sa-ti aduci aminte de vise, de fiecare detaliu, pentru ca asta te v-a ajuta in viitor sa recunosti unele lucruri in visele tale, si sa-ti dai seama ca visezi.
Un alt lucru, este sa incerci sa te intrebi mereu daca ceea ce traiesti este vis, sau realitate.
Este de ajuns sa te intrebi "Visez, sau nu?", si sa incerci sa faci ceva ce in mod normal nu ai putea, cum ar fi sa zbori, sa bagi o mana prin perete, sa levitezi, etc.
Uite aici un artico, in engleza, care prezinta ce trebuie sa faci ca sa ai vise lucide: http://www.wikihow.com/Lucid-Dream
Daca nu sti engleza, ar fi bine sa inveti.
Inca un lucru: Nu te astepta sa ai rezultate imediat, si nici rapide.
Unor oameni le ia mai mult de 1 an sa aiba un singur vis lucid, deci trebuie sa ai multa rabdare.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru MenInShadow):

Am o completare de facut. Nu te uita niciodata la un ecran luminos(tv/telefon/monitor) inainte de a-ti nota visele deoarece lumina albastra iti altereaza frecventa undelor cerebrale si uiti 80% din ceea ce voiai sa notezi.
Daca tii neaparat sa o faci, foloseste ochelari cu protectie UV.

| Blamely a răspuns:

Daca era un vis, cu suficientă voință, chiar îl puteai controla.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Salut! Eu practic așa ceva ș chiar am reușit.Sunt câțiva pași simpli de urmat:1)Jurnal de vise în care să note-ți toate visele pe care le ai(sfat:notează-le imediat cum te trezești).2:Fii mai atent la lumea reală și de câte ori poți întrebă-te"Oare visez" și vă ceva să testezi realitate(de exemplu eu mă ciupeam, dacă durea nu era un vis, așa am reușit prima oară). Analizează elementele comune în visurile tale (de exemplu:eu mă avram mai tot timpul pe câmp sau gârlă și era noapte, lucru ciudat că eu nu prea ies noaptea).4:Fii atent la elementele comune în vise și în viața reală și apoi analizează diferența dintre vis și viața reală.(Sfat ajută să citești despre visul lucid, astfel subconștientul se va prinde că tu vrei să faci diferența între vis și viața reală și o să te ajute, 2. înainte să adormi ascultă un binaural bits despre visul lucid, crede-mă, ajută.)

| BpBycaBestEVer a răspuns:

Magie.De preferat neagra.

| addryanboss a răspuns (pentru BpBycaBestEVer):

Eu foloseam alba.
O sa cumpar o carte de magie neagra si o sa invat cum se foloseste.
Multumesc de raspuns!

| Adiii23 a răspuns (pentru addryanboss):

Despre ce vorbesti ma? Ce magie? lol exista asa ceva? Da si mie un link unde aflu mai mult

| LittleBeea a răspuns:

Cred ca ar trebui ca inainte de culcare, pur si simplu sa iti repeti faptul ca vrei sa iti dai seama ca esti intr-un vis si ca vrei sa faci ce vrei. In rest tine de creier...