| loomynarty a întrebat:

Hei TPU acum mai mult timp am avut o intrebare despre visele lucide si cred ca am avut unul dar intr-un fel nu am vrut sa-l am. uite cum s-a intamplat:

Deci tin minte ca visam ceva (un vis normal), si dupa nu stiu cum sa zic mi-am dat seama ca visez am inchis ochii si s-a facut o imagine alba iar dupa m-am trezit (cred) intr-un vis lucid, iar dupa am inchis ochii s-a facut imaginea aia si m-am trezit (in real) in pat si iar am adormit.

Deci ce a fost asta?

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu mi-am mai dat seama că visez și nu m-am trezit.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru loomynarty):

Păi pur și simplu te gândești că tu controlezi tot ce e acolo și poți face orice. Eu am reușit de câteva ori să controlez ce e acolo dar de multe ori nu am reușit și chiar dacă știam că e un vis nu prea puteam să îl controlez. Eu aveam o chestie în minte nu știu de unde cum că îmi spune cineva că e doar un vis și când îmi dădeam seama de cele mai multe ori îmi spunea cineva din vis că e un vis. Interesant nu? Sau îmi amintesc că am avut odată un vis cu una cu care mă plimbam și eu îmi dădusem seama că e un vis și încercam să îi explic că e doar un vis și a înțeles și mă uitam că spațiul unde eram era în jurul blocului bunicilor și m-am uitat și la mașini și la numere, și le vedeam destul de limpede, și am spus tot tipei că probabil subconștientul a reținut anumite imagini și memoria nu îmi permite să le redau atât de clar ca și subconștientul. Poate nu mă crezi dar ăla chiar a fost cel mai tare vis pe care l-am avut. Și a fost lung... Poveste mai lungă cum am ajuns să mă plimb cu tipa aia. Înainte eram nu știu unde, într-un fel de pădure, și vizitam un loc unde erau închiși niște monștrii care au scăpat și am fost nevoiți să ne ascundem eu cu niște oameni, printre care și tipa cu care am reușit să ies de acolo și am ajuns în oraș. Oricum a fost interesant. Nu am mai făcut asta de mult...Nici nu am mai avut vise prea clare și nici nu mi-am dat seama când le-am avut.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Oricum finalul povești aceleia din vis a fost foarte trist. Nu îl mai spun acum.

| RainmakerX a răspuns:

Mie de multe ori mi se intampla in vis sa-mi dau seama ca visez.Eu credeam ca e normal sa te poti trezi de unul singur cand esti in vis si sa-ti dai seama ca visezi...
Asa cum a zis si GreyN... daca imi place atunci nu ma trezesc daca nu atunci ma trezesc imediat sau stau sa vad ce iese.

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu ai avut un vis lucid, doar ți-ai continuat visul. Poți relua un vis de foarte multe ori în câteva secunde. Eu mereu am vise lucide, dar le pot controla.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Par eu amuzant, dar, de obicei, cand visez mi se intampla sa imi dau seama ca este un vis laughing). Si cel mai amuzant lucru e ca spun mereu,, sa nu se intample asta" si mi se intampla tocmai mie. Totul tine de control oricum. Probabil mie mi se intampla lucruri rele deoarece ele imi sunt frica si nu o pot infrange big grin.