| virusmortal a întrebat:

Salut de ce dumnezeu a facut legamant doar cu poporul evreu? in vechiu testament doar poporul evreu e recunoscut de dumnezeu cine a citit stie toata biblia e dedicata poporului evreu va rog fara noul testament eu vb de vechiu testament

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pentru ca Dumnezeul evreilor este rasist.

| RUMBURAK a răspuns:

Era poporul ales.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai are si cu noi un legamant secretule.de cand apostolii au fost trimisi la neamuri sa propovaduiasca evanghelia.nu toata biblia e dedicata poporului evreu.vechiul testament este umbra, unde cele trecute arata spre cele viitoare. cele viitoare umbrei s-au indeplinit intocmai asa cum sunt scrise in umbra, adica noul testament. este o legatura stransa tare, ma mir ca nu ai observat trimiterile de acolo catre noul testament. iar legamantul cel nou este; caci aceasta este viata vesnica, omul sa adune cunostinta despre tine si despre cel ce l-ai trimis tu.si atat de mult a iubit dumnezeu lumea incat a dat pe singurul sau fiu, ca oricine crede in el sa nu moara ci sa traiasca vesnic.si oricine crede, prin infiere are dreptul legitim sa strige ava, care inseamna tata. mi se pare un legamant drept si corect.

| rao a răspuns:

Dumnezeu le-a facut mult bine evreilor, dupa cum ei insisi recunosc, dar binele acela va rog ca voi sa nu il doriti nici la dusmani! Noroc ca s-a terminat razboiul si nu au castigat nemtii ca termenul evreu devenea abstract!