| celmareinvata a întrebat:

Dintre Issac Newton si Albert Einstein care a fost un om de stiinta mai valoros adica care a avut contributii mai importante dupa parerea voastra?

12 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Fiecare a avut valoarea sa. Personalitatea si genialitatea lui Einstein este inseparabila si comparabila cu cea a lui Newton.
Atat Newton cat si Einstein, fiecare la randul sau, au preluat legaturile, aducand lumii explicatii.
Ca un exemplu, Einstein o urmat sa repuna partial in discutie problema universului newtonian, s.a.m.d.
Iar, in stiinta, si nu numai, nimic cu adevarat nu este inca- definitiv castigat. Viata, in complexul ei cosmic, intruneste in sine mai multe laturi sau elemente diferite, fiind cu adevarat complexa.

| danut a răspuns:

Primul.

| miradoniz a răspuns:

Sunt la fel de importanți...bine,pentru Einstein, cred ca nu s-a demonstrat încă nimic; dar în câteva sute de ani, poate o sa îl nedreptățim cu totul pe Newtonhee hee cine stiehee hee

| bamse a răspuns:

Albert Einstein a ajuns cine a ajuns si datorita lui issac Newton. Chiar daca Newton avea unele teorii gresite, faptul ca le-a studiat i-a dat posibilitatea lui Einstein sa compare.

Intre cei doi nu poate exista termen de comparatie decat la nivel de impact asupra societatii. Adica ce impact a avut fiecare in societatea in care a trait.

| costis a răspuns:

A spus-o chiar Einstein: "cel mai mare progres in gandire realizat de un singur individ apartine lui Isaac Newton". Probabil ca era cel mai in masura sa aprecieze sclipirile de geniu si "numarul lor" la o singura persoana.

| cosmin2344 a răspuns:

Ca si cum tu ai fi in masura sa dai un premiu unuia dintre ei...de ce trebuie sa ne lasam coplesiti de-atata mediocritate in viata? astia au fost si au ramas genii, scli[piri ale universului, soapte ale domnului la urechea unei lumi ignorante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albert
deoarece cu teoria relativitatii sau facut lucruri mult mai importante
si daca ea ar fi rescrisa s-ar putea proba teleportarea
intelegi?
albert BEST

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta este irelevanta. Daca ar fi sa inclinam balanta in favoarea lui Albert Einstein, am fi ignoranti deoarece teoria sa nu ar fi existat fara legile gravitatiei lui Newton, iar Newton are una din cele mai mari contributii la intelegerea naturii, fiind intemeietor al mecanicii clasice. Nu se poate compara asa ceva in stilul romanesc in care am fost toti invatati sa comparam...

| AlexX a răspuns:

Ambii sunt valorosi:
Einstein a creat teoria relativităţii şi a pus bazele mecanicii cuantice
Newton a formulat legi ale gravitatiei universale si ale miscarii - legi care explica miscarea obiectelor atat pe pamant, cat si pe cer, a inventat si studiul modern al opticii - sau comportarea luminii - si a constuit primul telescop

| BETTYNA a răspuns:

Albert Einstein a fost cu certitudine cel mai mare fizician al secolului al XX-lea şi unul dintre cei mai mari oameni de ştiinţă din istorie.

| EverybodyDies a răspuns:

Amandoi...

| Fulger149 a răspuns:

Pai sigur ca daca nu erau ei ar fi fost alti in locul lor... deci niciunul