| AlexCOOL60 a întrebat:

Salut.Imi puteti da niste informatii despre William Thomson Kelvin? Pe Wikipedia,in limba romana scrie foarte putin, dar scrie mult pe engleza.Eu stiu cat de cat engleza, dar multe cuvinte de acolo nu le inteleg.

1 răspuns:
| ShineLikeStars a răspuns:

Asta cred ca inteleBorn 26 June 1824
Belfast, Ireland
Died 17 December 1907 (aged 83)
apoi vezi si asta. traducerea nu e perfecta. e de pe google traducere (adapteaza):William Thomson, primul baron Kelvin OM, GCVO, PC-ul, PRS, PRSE, (douăzeci și șase iunie 1824 - 17 decembrie 1907) a fost un fizician britanic Belfast-născut matematică și inginer. La Universitatea din Glasgow a făcut de lucru important în analiza matematică a energiei electrice și formularea legilor primul și al doilea al termodinamicii, și a făcut mult pentru a unifica disciplina emergente a fizicii în forma sa modernă. El a lucrat îndeaproape cu matematica profesor Hugh Blackburn in munca sa. El a avut, de asemenea, o carieră ca un inginer și inventator electrice telegraf, care l-au propulsat în ochii publicului și a asigurat averea, faima si onoare. Pentru munca sa privind proiectul de telegraf transatlantice a fost facut cavaler de catre Regina Victoria, devenind Sir William Thomson. El a avut interese extinse maritime și a fost cel mai cunoscut pentru munca sa de pe busola Mariner, care au fost anterior limitate la fiabilitate.