| WhiteAndi a întrebat:

Imi puteti spune cum se poate afla temperatura in mijlocul Soarelui sau termperatura la suprafata Lunii? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Stiind cam ce masa are Soarele, ce compozitie are, cum se petrec reactiile de fuziune nucleara, cu cat apasa greutatea substantei de deasupra substanta din miezul Soarelui, etc., se poate calcula temperatura din miezul Soarelui.

Pe suprafata Lunii e mai simplu, deoarece se poate masura radiatia infrarosie emisa si chiar au fost facute masuratori pe suprafata Lunii. Bineinteles ca pe fata care nu este expusa la Soare temperatura este mult mai mica decat pe cea expusa la Soare, de asemenea in mijlocul unor cratere in care Soarele nu poate sa bata.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dat o explicatie bunicica insa la urma nu stiu ce ai vrut sa spui cu partea intunecata si luminoasa. Fata care nu este expusa la soare care fata? Normal si pamintul are o fata neexpusa la soare, dar mereu se schimba.Si cu Luna se intimpla exact la fel.Doar ca pe Luna temperaturile oscileaza f mult si brusc pentru ca nu are atmosfera.Sai pe pamint cind este noapte sau unde este noapte tem este mai mica decit unde este zi.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

Portiunile expuse la Soare se schimba, deoarece Luna se roteste in jurul axei proprii. Cand e zi pe o portiune a Lunii e mai cald, cand e noapte e mai frig. Sigur, asta la nivelul solului, ca atmosfera nu are aproape deloc. Ziua lunara dureaza 27, 5 zile.

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

Da asa este si pe pamint exat la fel se petrec lucrurile asta am spus si eu pentru ca are miscare de rotatie in jurul axei.Bine nu stiam exact cite zile sint in cazul lunei dar stiam ca are aceleasi numar de zile in ambele rotatii, atit in jurul axei cit si in jurul pamintului.Insa se pare sint unia care stiu altfel. Spun ca Luna ar avea mereu aceiasi fata intunecata.O fi daca ei asa au invatat.Bine ca deja am deviat de la intrebarea pusa cum se calculeaza sau ce temperaturi sint pe luna sau soare.Si da Luna neavind atmosfera temperaturile pe timpul zile sint f ridicate neavind cine proteza suprafata de radiatii. Iara pe timpul noptii la fel temp scazute pentru ca imediat ce s-a lasat intunericul s-a dus si caldura.E bine ca mai sint si unia care mai vin de acasa.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai in vid nu exista caldura contactul cu materia determina caldura, daca ai fi in spatiu ar fi temperatura aia egala in tot univers, temperatura la suprafata luni depinde de muti factori daca e vb de zona intunecata sau de cea luminata, exact nu stiu cum sasi spun daca e sasi spun o zona, soarele la suprafata are temperatura de 5000 de grade in miez mai mare, temperatura difera in functie de activitatea solara sti ca soarele are anotimpuri? da are asa ca exact nu stiu

| relian a răspuns (pentru RAY):

Luna are suprafete intunecate si luminate asa cum are si pamintul.Nu stiu ce ai vrut sa spui cu zione intunecate si luminate. Poate ai vrut sa spui ca luna are o fata nevazuta aia e altceva, dar si partea aia este luminata. Odata ce luna are miscare de rotatie in jurul propriei axe normal orice suprafata va fi luminata la un moment dat sau va fi in intuneric.Dar caldura de la suprafata unui corp depinde daca acel corp are atmosfera sau nu si ce fel de atmosfera are. Daca n-are atmosfera deloc atunci temperatura va fi ceva mai scazuta dar oricum ceva mai mare decit 0 grade K.Si avind in vedere ca razele soarelui ating suprafata lunii normal ca determina o temperatura anume.Acum cum este ea determinata prin calcule probabil lundo de la zero k nghiul sub care cad razele pe acea suprafata si etc. Exact cum este masurata nici eu nu stiu, dar cineva a explicat aici nitel.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Are mereu o zona intunecata relian

| relian a răspuns (pentru RAY):

Ce vrei sa spui ca mereu are o zona intinecata? Asa si pamintul are mereu o fata intunecata.E si normal sa aiba si fete intunecate ca nu avem stiu si eu 3-4 sori sa lumineze toata suprafata. Iara daca te referi la faptul ca Luna are aceiasi fata mereu intunecata atunci e de plins.Cum poti afirma asa ceva? Luna are 3 miscari de roatatie si anume:1-miscare de rotatie in jurul propriei axe ce dureaza aproximativ 30 de zile, 2- miscare de rotatie in jurul pamintului ce dureaza tot cam 30 de zile si 3-miscare de revolutie in jurul soarelui odata cu pamintu.Tu la scoala nu ai fost la orele de geografie sau unde se preda astfel de chestiuni? Daca nu ai invatat la scoala atunci nu mai afirma ce ai afirmat ca luna are aceiasi fata mereu intunecata ca sincer te faci de ris. Uite ca ai mai invatat ceva astazi.E ok chestia este sa accepti si sa inveti chiar de la altii. Daca nu accepti atunci e de rau.Si pe aici multi dintgre voi mai spuneti ca urmati si o facultate. Daca urmezi o facultate atunci arata asta.Deci Luna este luminata pe rind peste tot.Luna executa o miscare in jurul pamintului exact cum tu ai alerga in jurul unui stadion.Tu cind alergi in jurul unui teren de fotbal vei avea mereu aceiasi fata catre terenul de fotbal da? Si anume vei fi mereu cu partea laterala a corpului.Ce inseamna asta? Inseamna ca tu te rotesti in jurul terenului dar in acelasi timp puti cite putin te rotesti sin jurul tau, astfel incit mereu arati aceiasi fata terenului. Daca undeva ar fi soarele tu veio avea cind fata catre soare cind ceafa cind un lateral cind celalalt lateral, astfel incit tot corpul tau va fi luminat pe rind, deci nu va exista zone neluminate.Pricepi acum? Deci nu mai spune si altora ca Luna are mereu aceiasi zona intunecata ca nu e bine deloc. Daca vrei sa inveti bine, daca nu persista in greseala ce o crezi si o afirmi.Dar ceea ce tu crezi si afirmi este gresit.

| relian a răspuns:

Temperaturile se fac prin calcule si prin experimente.Se cunopaste care este temperatura din spatiu Apoi unghiul sub care razele de soare lovesc un corp sa zicem luna, se cunoaste ce atmosfera daca are sau nu acel corp si pe baza acestora e determina ce temperatura este.Restul pentru soare a explicat asa in mare cineva pe aici. Daca vrei sa stii exact ce calcule se fac ce valori exista nu stiu sa-ti spun.Dar probabil le poti gasi pe undeva pe net, insa nu am idee pe unde. Oricum temperaturile la suprafata Lunii sint destul de mari atunci cind soarele lumineaza acea suprafata si f scazute poate aproape de 0 k atunci cind soarele nu mai lumineaza acea suprafata.