| Sawarekh a întrebat:

Salut, Romania a fost ortodoxa din totdeauna sau datorita influentelor?

Adica, e o tara oarecum latina, sunt curios daca am fost vreodata catolici.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După cum vezi, majoritarii au fost mereu ortodocsii

https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_creștinismului_în_România

deci deduci tu ce dorești

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

La link-ul indicat este descrisa (vag) situatia religiilor d-inaintea anului 1761 (fara estimarile credinciosilor din fiecare religie), precum si ceea de la recensemanturile post anului 2000.

Ceea ce nu se mentioneaza ca, in perioada interbelica religiosii greco catolici au fost majoritari (mai ales in Muntenia si Moldova),
In timpul comunismului, religia greco catolica a fost interzisa, credinciosii fiind obligati sa treaca la religia ortodoxa.

| Dragobeta a răspuns (pentru Bula):

Cea ce nu ai citit inca:
Aceasta struto-camila greco-catolicii au aparut abia pe timpul austro-ungariei. Cand se impunea catolicizarea fortata a teritoriului ocupat. Ca sa pastreze oarecum ortodoxia mai marii bisericii au apelat la acest siretlic: greco (adica tot ortodox)- catolic. Nu aveau cum sa fie majoritari in Muntenia si (mai ales) in Moldova.
De altfel, toate slujbele lor sunt... ortodoxe. Ei sunt doar "reuniti" cu Roma.
P. S. Nu m-am uitat in link. happy

| gabicoo a răspuns (pentru Dragobeta):

Biserica greco - catolica a fost creată imediat după instaurarea dominației habsburgice în Transilvania, prin Diplomele Lepoldine din 1699 și 1701. Scopul a fost acela de a rupe cumva unitatea românilor din Transilvania, de a-i dezbina pentru a fi mai bine controlați. Austro - Ungaria a apărut abia în 1867.

Totuși o episcopie catolică a existat în partea de sud a Moldovei în timpul migrațiilor - o episcopie a Cumaniei sau a Milcoviei - cumanii fiind convertiți la catolicism. Credincioși de rit catolic există și în prezent în județul Bacău la ceangăi - posibil urmași ai acelor migratori cumani.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Ce vorbești nene? De vreo 10 ori erau ăia mai puțini! Cine te-a păcălit, ia spune!

INS pentru anul 1930:
1. Ortodoxă 13108227 72, 59
2. Greco-catolică 1427391 7, 90
3. Romano-catolică 1234151 6, 83
4. Mozaică 756930 4, 19
5. Reformată-calvină 710706 3, 94
6. Evanghelică-luterană 398759 2, 21
7. Mahomedană 185486 1, 03

număr și procentaj. Așa că mai bine să vorbim despre altceva. De ex Moș Crăciun

| Dragobeta a răspuns (pentru gabicoo):

Fiiiiu. Confunzi biserica romano-catolica cu cea greco-catolica.
itesti ceva dar nu prea faci diferenta. Le incurci bine.
Le mai dai si cu "psibilul", gata ghiveciul!

| gabicoo a răspuns (pentru Dragobeta):

Și unde este confuzia?

| Dragobeta a răspuns (pentru gabicoo):

Chiar nu intelegi ce citesti?
Sau am dreptate, nu stii diferenta intre biserici.

| Dragobeta a răspuns (pentru Dragobeta):

Vorbesti si despre greco-catolica si despre catolica (romano-catolica) ca si cum ar fi una si aceeasi.

| LordCristobal a răspuns:

Dintodeauna am fost ortodoxi pentru ca ne-am aflat in apropierea Bizantului.

| peisaje46 a răspuns:

Stiam ca Basarab, intemeietorul Tarii Romanesti, a fost catolic. La fel si fiul sau, Nicolae Alexandru.

Papa Clement al VI-lea sustinea ca unii dintre valahi / romani din Transilvania, dar si din Tara Romaneasca erau de religie catolica (asta undeva prin sec. 13). Catolicismul nu a fost la fel de raspandit la noi ca ortodoxia, totusi.