| Джурий_Катька_1986 a întrebat:

Saptamana viitoare, la noi in scoala va fi saptamana matematicii, fizicii si informaticii. Puteti sa-mi spuneti citeva idei genioase pentru fizica? Spre exemplu daca un poster ce sa scriu pe el, sa fie ceva interesant nu doar o informatie banala, sau un experiment.
P.S. sunt clasa 7

dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| mircea22b a răspuns:

Racheta cu apa. Aici ai un link cu o varianta destul de simpla: http://www.instructables.com/......ad-simple/

| Джурий_Катька_1986 explică (pentru mircea22b):

Mersi mult

| Джурий_Катька_1986 explică (pentru mircea22b):

Crezi ca este usor? Cum o voi lansa in clasa?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://www.scribd.com/......-for-Mirun

descopera stiinta, ma bucur ca isi place stiinta fa ceva creativ fizica e frumoasa si un domeniu in care se castigi multi banii

| Exilee a răspuns:

A 7-a spui?

Poti vorbi despre principiul inertiei ( o proprietate atribuita tuturor corpurilor de a se opune schimbarii starii de repaus) si despre sistemul de referinta inertial pentru care este valabila aceasta, proprietatea. Porti chiar sa definesti notiunea de forta, sau si mai bine. Despre miscarea rectilinie uniforma ( a carei traiectorie este o dreapta, deci v=ct)