| Virgil_Pantiru_1994 a întrebat:

Stie cineva de ce se numeste tendonul lui Ahile?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Ahile a fost fiul unei zeite si al unui muritor. Pentru a-l face invulnerabil, mama sa l-a scufundat in apele raului Styx tinandu-l de un calcai... legenda spune ca pielea sa era imposibil de strapuns de catre sageti si sabii, mai putin calcaiul care a devenit punctul sau slab. Tendonul care face legatura intre calcai si muschii gambei se numeste tendonul lui Ahile tocmai pentru ca este o zona vulnerabila, unde se accidenteaza multi sportivi.

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Tendonul achilean.
Caută mai bine în povestea din Troia.
Achile a fost un războinic grec ce a luptat în războiul troian, motiv pentru care a rămas o legendă.
El a murit străpuns de o săgeată care nu a ajuns în călcâi, ci mai degrabă în tendon, care reprezintă legătura dintre călcâi şi gambă.

| a3e6u9 a răspuns:

Ahile e un personaj din Iliada lui Homer și legenda zice că era invulnerabil, singurul punct slab al lui era călcâiul, de asta moare, din cauza unei săgeți care-i pătrunde în călcâi.

| miuuuuxd a răspuns:

Are legatura cu Iliada, poarta numele unui erou, acest tendon fiind singurul lui punct slab.