| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Ce rol are tendonul lui Ahile?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tendonul lui Achile asigura verticalitatea corpului cand stam in picioare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pastrarea verticalitatii organismului este un rol mic. Rolul important este in mers. Prin contractia lui, el permite miscarea de flexie plantara a piciorului, practic ridicarea calcaiului de pe pamant, fiind deci foarte important in timpul mersului si mai ales al alergatului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu l-ai avea nu ai putea sa stai in picioare

| AlexDarius3 a răspuns:

Sa nu cadem.

| P3d1a a răspuns:

Stabilizeaza piciorul si glezna. Fara el am avea mereu ambele glezne luxate si nu am putea merge.