| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a XI-a si fac biologie (anatomia si fiziologia omului) si la capitolul celule, ce reprezinta osmoza si ce inseamna faptul ca presiunea osmotica este direct proportionala cu numarul celulelor dizolvate? Am cautat pe net si am gasit ca osmoza inseamna difuzia apei prin membrana celului, iar presiunea osmotica o presiune ce trebuie aplicata solventului pentru a nu difuza in sens natural, dar tot nu inteleg ce inseamna.

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca am inteles intrebarea ta, pot sa-ti zic, daca nu sa ma corectezi. Sa nu iti inchipui ca savantii (cei care studiaza si si-au facut o parere ), sunt si buni 'explicatori' caci ei au studiat doar domeniul lor, neavand timp sa invete si limbajul, chiar ala matern.
Dar revenind la raspuns iti pot zice ca, banuiesc, ar fi vrut sa zica ca un organism normal, are celule care functioneaza normal, care fac shimburile energetice in functie de cerinta organismului (sanatos )din care fac parte.Schimburile la nivel celular se fac intre citoplasma si mediu, prin membrana, care are un genotip exceptional, inca ne -inteles de savanti.Ea stie sa ceara si sa absoarba (repet-daca e sanatoasa) fix ce face bine organismului din care face parte. Daca nu se numeste o celula canceroasa, care face rau organismului, genotipul ei (al celulei )e defect.