| mike2194 a întrebat:

am nevoie de niste informatii despre filosofia antica, nu prea gasesc pe net, poate ma ajutati voi cu un link ceva mersi mult

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am eu un documentar dar de stiinta

| Exilee a răspuns:

Ehhh. Filosofia si oratoria, in acele timpuri, se facea in niste arene, niste sali in care se adunasera o multime de oameni de prin majoritatea satelor cu scopul de a se delecta din intelepciunea filozofului. De-asemenea acea filozofie antica tinea mai mult de politica, astfel ca ei aveau capacitati interesante de interpretare a unor actiuni de-ale noastre, de interpretare a unor diverse fenomene si chiar s-au elaborat anumite doctrine care sunt valabile si astazi unele.
Subiectele cele mai discutate au fost despre viata, om si despre relatia Universului cu omul sau existenta unui Creator. Invataturile lor au fost remarcabile si desigur au fost mult pretentiosi in a-si forma o concluzie concreta asupra faptului.
Oricum chiar si in stiinta se pot gasi subiecte de filozofie, exact ca in vremurile antice. Dar atunci filozofia nu facea decat SA INTERPRETEZE, SA APRECIEZE SI SA ANALIZEZE, in schimb stiinta VINE CU EXPLICATII AVANSATE.