| Lenoi3 a întrebat:

Bunahappy Va rog sa ma ajutatihappy am nevoie de ceva informatii despre filosofie:ce este filosofia? despre ce este aceasta stiinta?

8 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Uite mami scrii,, filosofie'' pe Google si este chiar prima pagina. Este greu?!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Filozofie

| Biggiesan a răspuns:

E greu sa dai o definitie. S-au impotmolit si marii filosofi, care nu si-au dat seama nici de unde au venit si nici incotro o apuca. Filosofia nu este o stiinta, uneori e mai mult de atat(unii o numeau regina stiintelor), alteori este o pseudostiinta, care opereza cu speculatii si presupuneri.Eu n-as exagera cu titluri pompoase. Pentru unii este o necesitate, nevoia de a intelege sensul existentei, devenirea fiintei s.a. Iubirea de intelepciune poate fi uitata cu usurinta, cand iti dai seama cat de mult se poate delira, cat de inteligent incepi sa crezi ca esti, atunci cand te ocupi cu probleme capitale si intrebari ultime. Ce rost au toate astea?! Filosofia e o indeletnicire riscanta, care necesita o oarecare initiere, ea te poate apropia de intelepciune, dar te poate pune si pe drumuri tenebroase.

| Lenoi3 explică (pentru Biggiesan):

Mersi happy

| doctorandus a răspuns (pentru Biggiesan):

Aiurea initiere, filosofia se invata la facultatea de filosofie.

| Biggiesan a răspuns (pentru doctorandus):

Vad ca tu esti doctor in filosofie, de ce te cobori la noi astia profanii, care ne dam cu presupusul! Se invata un rahat la facultatea de filosofie, te asigur eu!

| doctorandus a răspuns (pentru Biggiesan):

Filosofia trebuie luata drept ce este: un produs al gandirii omenesti si atat. Daca aspiri la Adevarul Absolut, filosofia nu ti-l poate oferi. Filosofii nu au produs nimic sigur si necontestat de alti filosofi. Filosofia nu e inspiratie picata din ceruri. In ce priveste religia, esoterismul, ocultismul si gururile, ele iti pot promite Adevarul Absolut, dar nu ti-l pot oferi. Ele pot pretinde ca profetu' cutarica nu poate gresi dar aproape toti profetii care au existat au fost prinsi cu ocaua mica in ce priveste pretentiile lor de cunoastere absoluta. Nu exista nimic care sa garanteze ca profetii, popii, rabinii si gururile nu pot gresi. Nimic decat propria lor pretentie de a fi infalibili. Asta e ca o reclama: noi de la rata pentru WC recomandam rata pentru WC.