| Alexfiru10 a întrebat:

Salut TPU am o întrebare despre genetica la porumbeii. Am un porumbel mascul de culoare alba cu pene negre în coada și porumbita este albastra cu doua dungi negre pe aripi și cate o pana alba în primele pene la aripa. Întrebarea este ce culoare pot sa iese puii?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pot sa iasa albi, albastri, culori amestecate. Cei mai multi porumbei au culoarea albastra. La fel si cei mai buni is tot aia de culoarea aia. Ma refer la cei calatori. Bine ca pana la urma nu culoarea conteaza, dar cei colrati sau albi, au ajuns asa din cine stie ce combinatii, cred ca nu prea bune, de aia cum zic cei mai buni is aia albastri.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat