| DjSteelSex a întrebat:

Am o întrebare destul de bună: Ce e cu lumea din ziua de astăzi? Nimeni nu mai simte spiritul Crăciunului, ai mei vroiau sa divorteze cu 3 zile înainte de Crăciun. Ce se întâmplă? De ce e asa rea lumea?
Cine îmi zice un răspuns frumos i as da mai mult decât o fundă.

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Dacă nu simt spiritul Crăciunului nu înseamnă că sunt rău, înseamnă că nu îmi mai oferă nicio satisfacție.

| OldSoul a răspuns:

Pai lumea e asa de rea pentru ca toti se gandesc doar la ei.
Uite tu de exemplu, te gandesti doar la tine, poate parintilor tai le este mai bine sa divorteze sa fie separati, si asta ar fi un cadou de craciun pentru ei. Doar ca tu privesti aceasta situatie din perspectiva ta, care poate fi diferita de a lor.

| BlackRose03 a răspuns:

Poate asa vezi tu lumea.Multe persoane continua sa simta spiritul Craciunului in ciuda problemelor.Principalul motiv ar putea fi faptul ca de Craciun sunt foarte multe cheltuieli si stres.Alegerea bradului, masa de Craciun, cadourile...implica multi bani si prea putina fericire.Asa sunt unii oameni, atat de preocupati ca totul sa fie perfect incat uita ce e cu adevarat important:familia
Nu te chinui saptamani intregi ca sa uiti ce conteaza, ci ca sa vezi un zambet pe chipul unei persoane.Multi au uitat asta, dar sunt inca persosne in lume care inca cred, eu sunt una din acele persoane.Lumea nu e rea, unele persoane din ea sunt si vor sa faca totul urat, dar vor ramane mereu oameni care sa spere ca macar in ziua de Craciun va fi mai bine.Fiecare familie are probleme, de obicei cele mai multe vin in pragul sarbatorilor.Asta e viata, dar toate se rezolva la un moment dat.Gandeste-te ca ai tai, desi au fost pe punctul sa ia o decizieg gresita vor fi mai fericiti in Ajunul Craciunului, adica azi.Vor uita de griji si se vor concentra pe crearea a noi momente frumoase impreuna care sa le lase pe cele urate in urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt destul de indobitociti in ziua de azi. Interesele lor primeaza in detrimentul chiar a oamenilor dragi.
La mine in familie craciunul n-a avut niciodata si aproape deloc o conotatie religioasa, era doar o perioada unde sa cumpara pentru 3 zile mancare cat pe o luna si mai veneau 2 3 colindatori si cam atat. In orice caz, craciunul este o sarbatoare furata de crestinism, asa cum au facut mai cu tot ce contine aceasta religie, de la pagani, deci nu-mi pare rau ca nu se exagereaza cu nasterea fantomei imaginare si cu spiritul religios al craciunului, daca la asta te refereai.
Cat despre spiritul craciunului propriu-zis, toti isi pun ghirlande si luminite si imbodobesc bradul dar fac asta mai mult ca pe o obligatie, nu ca pe o placere. Sa fii fericit a devenit un lucru ciudat in ziua de azi. Dupa isi umfla burtile, toti se duc in treaba lor deci familiile se reunesc doar la masa unde discuta despre una alta si nimic mai mult.

| papuciirupti a răspuns:

Si ai mei s-au certat astazi straight face
s-a schimbat in rau, cu toti ne dorim sa fim tinuti in puf si in centrul atentiei...
nimeni nu mai misca un deget fara sa stie cat castiga, lumea se invarte in jurul banilor, se uita de sentimente, familie, copii, sarbatori...
eu personal imi doream sa am un Craciun ca in povesti: sa ninga afara, sa fim cu toti in casa la caldura, sa ne intelegem, sa povestim, sa fim fericiti dar deja m-am pisa* pe el de vis, s-a spulberat, probail o sa stau toata ziua la pc si cam atat sau sa ma duc la un prieten sa bem ceva...
unii se gandesc la afaceri, altii cum sa fure, dar mai nimeni la esenta craciunului sad
si pe 25 ce faci?

| Culturism69 a răspuns:

Un raspuns mai simplu ar fi ca lumea nu mai are bani, nu mai are timp, nu mai are timp liber, nimic.
Iar cand vin aceste ''sarbatori'' oamenii sunt fericiti ca au cateva zile libere si se pot odihnii linistiti acasa, nu ii mai preocupa bradul, cadourile, cumparaturile si alte chestii de sezon.

| whatvs a răspuns:

Bun venit in realitate. inconjoara-te de oameni mai pozitivi atunci, si mai lasa asteptarile alea ca nu suntem in filme manwinking

| nymphomaniac a răspuns:

Pentru ca in ziua de astazi oamenii sunt insetati dupa bani. Nu se mai uita la cei din jur, nu se mai bucura de lucrurile mici, de gesturi dragute, pun banii pe primul loc, cand ar trebui ocupat acest loc de cei dragi. Craciunul, astazi, e mai mult o afacere. Multi profita de sarbatori ca sa faca bani, si nu ca sa petreaca impreuna cu familia si sa se bucure cu adevarat de magia sarbatorilor. Trist sad