| MrBiology a întrebat:

Am un set microscop Bresser Biolux NV de la Lidl si acesta contine un recipient pe care scrie "Gum-Media" si in el se afla un fel de lichid... nu stiu cum sa spun. La ce este bun ceea ce este in recipient? Cand si cum se foloseste?
Dau funda pentru cel mai detaliat raspuns!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este o substanta de lipire PERMANENTA pe o lama din sticla a preparatului ce urmeaza a fi studiat(la microscop)--- se pune o picatura pe suprafata lamei de sticla(in centrul lamei) si apoi, peste picatura, se pune preparatul ( de ex. o aripa transparenta de insecta). deasupra preparatului se aplica o lamela (in instructiuni apare sub denumirea de "capac"). Lama astfel pregatita se lasa la uscat cateva zile.
Citeste instructiunile din cele doua link-uri --- daca nu citesti, vei avea, in curand, cu un microscop numa' bun de aruncat!
http://www.germanelectronics.ro/......imente.pdf
http://www.germanelectronics.ro/......resser.pdf

| MrBiology explică (pentru alessia5158):

Sti unde se gaseste acest lipici?

| alessia5158 a răspuns (pentru MrBiology):

Se afla inclus in trusa de accesorii ale microscopulului --- vezi imaginea :http://olx.ro/......32iH1.html

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am gasit pe site-uri straine ca ar fi o solutie in care se baga diferite substante pentru a fi stabile la observare, sa nu se degradeze in timp. Sigur nu sunt.

| MrBiology explică:

Dar in comert se gaseste?

| alessia5158 a răspuns (pentru MrBiology):

Se gaseste ----sunt laboratoare precum cele de histologie care folosesc asemenea lipici. Nu iti pot indica niciun furnizor de la care se poate cumpara---nu am avut nevoie de o asemenea substanta.