| UltraViolette a întrebat:

Am vazut o data un documentar pe discovery care zicea ca o data Marte sa fi fost a treia planeta de la Soare si ca exista o posibilate ca ea sa se fi ciocnit cu Pamantul. Chiar se poate asa ceva? Argumentati.
Dau Fundoi!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Da este foarte posibil de fapt asa si s-a intamplat o data
acuma miliarde de ani o planeta de marimea plantetei marte sa ciocnit violent cu pamantul se pare ca ambele planete erau pe acelasi orbita, din acea ciocnire a aparut luna
vezi doc asta http://istoria-lumii.ucoz.com/......etelor/128

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu.
Primo,Marte e si acum a 3-a planeta.
Secuno, in nici-un documentar nu scrie ca Marte ar fi lovit Pamantul, afirmatia fiind nefondata si inconsistenta cu dovezile si datele pe care le avem in prezent.
Tertio, a cere argumente contrare unei afirmatii neintemeiate este eroarea de logica "Transferul sarcinii dovezii."

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Eu stiam ca Pamantul s-a ciocnit cu o planeta de marimea planetei Marte, nu cu Marte, in urma ciocnirii s-a inclinat axa la 23, 5 grade N si au rezultate doua Luni (formate in timp din bucatile de materie aruncate in spatiu), care cica s-au ciocnit si a ramas doar una.

| sublime89 a răspuns:

Nu prea cred ca e adevarat. N-am auzit niciodata teoria asta pana acum. Daca Marte s-ar fi ciocnit cu Pamantul probabil ar fi foarte multe dovezi in acest sens. Si probabil Marte ar fi fost spulberata pentru ca e mult mai mica decat Pamantul. Ar fi fost un cataclism urias care ar fi avut urmari clare pe Pamant. Cand un corp cam de marimea lui Marte a lovit Pamantul acum 4.5 miliarde de ani, toate resturile care au rezultat impactului s-au unit ulterior si au format Luna. Deci Luna e dovada acestui impact. Daca Marte s-ar fi ciocnit cu Pamantul ar fi trebuit sa avem un rezultat asemanator.

| ErrorFound a răspuns:

Nu, era altceva: Pamantul s-a lovit de o alta planeta singuratica de aproape aceiasi marime ca ea si s-a format Luna de azi.

Daca Marte s-ar fi izbit de Terra, Marte n-ar mai fi existat in prezent. De ce? Fiindca este mult mai mica ca Terra.

| Aimèeeee a răspuns:

Da este posibil.

| CristyBv a răspuns:

Mai, aproape toate programele de genul acesta sunt egale cu zero. Nu au ce sa mai inventeze ca sa captiveze privitorul, crede-ma ca doat 5 sau 6 % de pe programul discovery este adevarat. La fel si cu History, wild, etc.

| ayo8207 a răspuns:

Dar nici Terra nu ar mai fi existat. De ce? Marte e destul de mare cat sa devieze Pamantul de pe traiectorie(impulsul transferat e suficient sa zboare Terra de pe orbita)