| lettuceax a întrebat:

Azi am comandat un microscop dupa parerea mea foarte bun, avand in vedere ca am privit videoclipuri si pe yt cu acesta, biolux nv 20x-1280x bresser, avand in vedere ca pe yt acei oameni mareau un obiect de atatea ori incat puteau sa-l vada pe tot ecranul pc-ului, am incercat si eu sa pun apa spre exemplu, si am pus ocularul breslow + wf 16x si 40x fiind marimea maxima. Cand am incercat sa ma uit nu se vedea aproape nimic, am focusat imaginea si mi-au aparut niste puncte foarte mici ce se miscau,( acestia presupunand a fi microbi), ma poate ajuta cineva in acest sens cu un sfat? Dupa cum am zis cei de pe yt cu acelasi model al microscopului meu vedeau punctele alea supramarite pe tot ecranul + rezolutia si imaginea mult mai clara decat a mea, l-am conectat si la pc prin cablul usb si tot aceeasi imagine imi da. Intrebarea mea e cum fac sa maresc mult mai mult imaginea, avand in vedere ca cu breslow de x2, 40x si ocularul de 16x nu-mi arata aproape nimic

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

1. Joaca-te putin cu focusarea, nu incerca doar 16x cu 40x, vezi cum iti lucreaza condensatorul de camp (cred ca este undeva sub stativul pe care pui lamelele), vezi cum este imaginea cu darkfield si lightfield.
2. Vezi ce rezolutie are televizorul tau sau ecranul computerului.
3. (si cred ca cel mai important!), camerele cu care vin microscoapele sunt VGA, (un 480 cu 720), si in mod SIGUR, review-erii carora le-ai vazut clipurile pe Youtube nu au folosit echipamentul video standard al microscopului.
Pastrand proportiile, este ca si cum ai incerca sa fotografiezi cu o camera de telefon mobil (16 mega pixeli), o imagine data de Hubble cu cei 1, 5 miliarde de pixeli ai sai...si sa vrei sa-ti iasa la fel.

later edit:
acum 3 ore | lettuceax explică (pentru Darkmagic):
"am pus totul in regula m-am uitat si la lamelele preparate si intr-adevar se vedeau ca la cei ce au filmat pe Youtube"
- Schimba camera, review-erii de pe Youtube NU au folosit echipamentul standard (vga) cu care a venit microscopul.

| lettuceax explică (pentru Darkmagic):

Nu e vorba de aia, e vorba ca am pus totul in regula m-am uitat si la lamelele preparate si intr-adevar se vedeau ca la cei ce au filmat pe yt, ideea e ca ei au pus o picatura de apa la microscop au marit de 40x si au vazut microbii aia. ideea e ca eu cu wf de 16 ocularul de 40 si breslow de 2x nu am vazut decat niste puncte ce se miscau, aia le vedeau supradimensionate nu stiu cum sa-ti explic

https://imgur.com/a/8BbisBQ

plus ca m-am jucat destul cu focusarea si tot degeaba.

| lettuceax explică (pentru Darkmagic):

Intra pe link-ul pe care ti l-am dat si o sa vezi ca nu e de la camera, ca si fara camera mai rau vad chiar daca focusez sau nu. eu asta incerc sa aflu ce are, avand in vedere ca fara camera tot asa face.

| Darkmagic a răspuns (pentru lettuceax):

Am vazut. sad
Nu stiu ce poate avea.
Umbla la setarile monitorului sau ale televizorului, altceva nu ai de facut, cu rezerva ca, repet, mai mult ca sigur cei pe care i--ai vazut pe Youtube au luat imiaginile cu o alta camera.

| lettuceax explică (pentru Darkmagic):

Ma mai gandesc si la chestia ca poate acele microorganisme nu se afla in apa in acel moment habar nu am., mi-am pus si sangele la microscop si se vede, gen, globulele fiecare in parte cat tot ecranul, deci problema nu ar fi de la el laughing